Вхідні зони — проблеми планування та рішення

Правильне планування вхідних зон є викликом для планувальників й архітекторів. Тому що всі концепції мають не тільки враховувати ідеї та побажання клієнта, але й відповідати всім вимогам законодавства щодо протипожежного захисту, шляхів евакуації за планом будівлі та безбар’єрного простору. В інтерв’ю дипломований інженер (вищий спеціальний навчальний заклад) і незалежний архітектор Ерік Шауфельбергер (Erik Schaufelberger) з компанії Schaufelberger Architekten і Томас Ленерт (Thomas Lehnert), менеджер із бізнес-рішень у компанії GEZE, пояснюють, які рішення можна використати для цих й інших завдань.

З якими типовими проблемами стикаються планувальники й архітектори під час планування вхідних зон?

Фотографія незалежного архітектора Еріка Шауфельбергера (Erik Schaufelberger)

Незалежний архітектор Ерік Шауфельбергер (Erik Schaufelberger) розробляє, серед іншого, комерційні будівлі, будинки для супровідного проживання та притулки. © GEZE GmbH

Ерік Шауфельбергер (Erik Schaufelberger). Насамперед ми завжди маємо запитувати себе під час планування про таке: як використовується будівля? Вона відкрита цілодобово чи лише певний проміжок часу? Скільки людей щодня користується вхідною зоною? Ці люди приходять усі відразу чи впродовж дня?

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). Правильно, тому що тип відповідних дверей залежить від кількості людей, що ними користуються. Наприклад, якщо 500 людей захочуть вийти з поїзда й одразу вийти на вулицю через карусельні двері, це не спрацює. Тут потрібні розсувні двері чи принаймні автоматичні розпашні двері. Також важливо знати, хто буде використовувати будівлю. Діти чи люди з ходунками, на інвалідних візках або з іншими фізичними обмеженнями мають особливі потреби щодо безбар’єрного простору. Або якщо двері, серед іншого, використовуються службою доставки для приймання-відправлення великогабаритних вантажів, двері мають бути певного розміру. Інший чинник — шляхи евакуації за планом будівлі.

Шляхи евакуації за планом будівлі та безбар’єрний простір регулюються законодавчими вимогами та часто їх дуже складно реалізувати. Які для цього є рішення?

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). Загалом усі наші двері — розпашні, розсувні чи карусельні — відповідають вимогам законодавства. Однак є двері та дверні системи, які пасують більше чи менше. Крім груп користувачів й очікуваної кількості людей, планувальники також мають враховувати відповідні законодавчі вимоги та норми місцевих будівельних органів. Наші карусельні двері, зокрема, відповідають вимогам до шляхів евакуації за планом будівлі з функцією «Break-Out». А втім, вони мають лише загальне погодження для цього, дозвіл на використання в будівлі має надати відповідний місцевий будівельний орган.

Ерік Шауфельбергер (Erik Schaufelberger). Безбар’єрний простір є дуже великою проблемою для наших клієнтів, які часто є представниками державного сектору. Тому ми майже завжди повинні враховувати наявність достатньо простору для переміщення, щоб люди з обмеженими фізичними можливостями і, зокрема, з допоміжними засобами, як-от інвалідні візки чи ходунки, могли користуватися дверима. Карусельні двері усувають необхідність тамбуру та їх можна поєднувати з розпашними дверима для забезпечення вимог щодо безбар’єрного використання.

Тут наведено більш докладну інформацію щодо безпечного планування багатофункціональних дверей

Безбар’єрний простір є дуже великою проблемою для наших клієнтів, які часто є представниками державного сектору.

Ерік Шауфельбергер, незалежний архітектор, дипломований інженер (вищий спеціальний навчальний заклад)
Revo.PRIME

Вишуканий дизайн завдяки низькому канопе і вузькому профілю. © GEZE GmbH

Чи надають карусельні двері переваги з погляду екологічності та енергоефективності будівель?

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). Безумовно. Наприклад, наші Revo.PRIME особливо енергоощадні завдяки новітній техніці привода. Вони споживають приблизно на 30 відсотків менше енергії, ніж попередня модель. Але можна також сказати, що загалом карусельні двері мають перевагу з погляду екологічності. Завдяки їм вхід безпосередньо до внутрішнього приміщення завжди відокремлений від зовнішнього простору. Тому теплообмін під час входу користувачів у будівлю чи виходу з неї відсутній. На відміну від інших дверей, для цього не потрібен тамбур. Відсутні протяги, а також на вулиці залишаються бруд, вітер, шум тощо. Водночас ці чинники збільшують комфорт вхідної зони. Однак через вигнуте скло вони мають досить несприятливий коефіцієнт теплопровідності, який, зі свого боку, не має значення, якщо враховувати загальний фасад великих будівель. Відсоток площі карусельних дверей порівняно з площею всього фасаду відносно невеликий, можливо, 1 або 2 відсотки. Отже, порівняно невеликий коефіцієнт теплопровідності компонента дверей навряд чи є значущим, а вплив дверей на загальний коефіцієнт теплопровідності є незначним.

Ерік Шауфельбергер (Erik Schaufelberger). Саме так. Законодавство визначає граничні значення, які стосуються зовнішніх конструкцій будівлі в закритому положенні. Але двері призначені для того, щоб крізь них проходити, тому я вважаю, що вся проблема коефіцієнта теплопровідності для дверей має лише обмежений сенс. А втім, карусельні двері краще поглинають втрати тепла з приміщення назовні, ніж розпашні двері чи розсувні двері з тамбуром.

Знайомтеся з новими Revo.PRIME

Revo.PRIME

Незважаючи на розмір і вагу нові Revo.PRIME ощадно споживають енергію. © GEZE GmbH

Отже, якщо проєктувальники насамперед хочуть або потребують будівництва енергоефективних будівель: чи варто тоді рекомендувати карусельні двері, як-от Revo.PRIME? Чи буде інша дверна система доцільнішою?

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). Загальної відповіді на це питання немає, завжди потрібно враховувати призначення будівлі, про яку йдеться. Карусельні двері завжди доцільно встановлювати в разі великої кількості відвідувачів, оскільки втрати енергії у вхідній зоні можна значно зменшити завдяки обертальному руху й ізоляції між внутрішнім і зовнішнім простором. Жодна інша дверна система не зрівняється, це дуже велика перевага карусельних дверей. Однак якщо вона використовується, наприклад, п’ять разів на день, ми рекомендуємо прості — і дешевші — розпашні двері. Але для торгового центру, готелю чи комерційної будівлі з інтенсивним рухом людей карусельні двері є значно ефективнішими. Revo.PRIME також є екологічно чистим рішенням, коли йдеться про енергоспоживання самих дверей: завдяки новій техніці привода вони переміщуються на рівні розсувних дверей, незважаючи на свій розмір і важкий елемент хрестовини.

Ключове слово «потік людей»: які чинники зазвичай відіграють тут роль?

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). Залежно від призначення необхідно вибрати відповідний тип дверей. Наприклад, якщо люди приходять збоку, карусельні двері необхідно трохи повернути, щоб їхній отвір відповідав проходу та не спрацьовували постійно сенсори безпеки. Якщо двері вже встановлені, але не оптимально, наприклад, не під найкращим кутом, є заходи для вирішення такої проблеми: можливо, знадобиться повторно відкалібрувати сенсори. До того ж, якщо дозволяє ситуація на місці, карусельні двері можна встановити поруч із розпашними дверима, щоб усунути вузькі місця.

Карусельні двері надають перевагу з погляду екологічності. Завдяки їм вхід безпосередньо до внутрішнього приміщення завжди відокремлений від зовнішнього простору. Тому теплообмін під час входу користувачів у будівлю чи виходу з неї відсутній.

Томас Ленерт (Thomas Lehnert), менеджер із бізнес-рішень у компанії GEZE
Фотографія Томаса Ленерта (Thomas Lehnert), менеджера з бізнес-рішень у компанії GEZE

Томас Ленерт (Thomas Lehnert), менеджер із бізнес-рішень у компанії GEZE — наш експерт із карусельних дверей © GEZE GmbH

Сенсори безпеки — інтелектуальне та потрібне обладнання. Але, чесно кажучи, може дратувати, якщо двері весь час у відкритому положенні…

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). Точно! На жаль, це часто трапляється через те, що сенсори налаштовані неправильно чи не відповідають умовам використання. Тут також наші нові Revo.PRIME є вирішенням проблеми. Вони мають високий обертовий момент 1 000 Н·м. Це гарантує, що двері швидко та потужно зупиняються, але також швидко знову починають рух. Перевага: завдяки цьому сенсори можна налаштувати так, щоб вони мали невелику область детектування. Це є перевагою, особливо коли великі групи людей проходять через двері, оскільки сенсори спрацьовують не так швидко. Якщо двері зупиняються, Revo.PRIME продовжує обертатися, щоб не перешкоджати потоку людей, щойно людина залишить зону сенсора. Тож двері рухаються плавніше, швидше та менше випадково зупиняються. Вони також оснащені новішими лазерними сенсорами, які технічно менш чутливі до несправностей, оскільки на них не впливає волога, сонячне випромінювання чи ґрунт в основі. Завдяки цьому під час експлуатації двері в цілому менш схильні до порушень в роботі.

Як відбувається вибір продукту? І на якому етапі потрібно залучати експертів з умов входу?

Ерік Шауфельбергер (Erik Schaufelberger). Рішення щодо того який продукт і якого розміру вибрати приймається відносно пізно після отримання дозволу на будівництво. До того ж ми встановлюємо лише те, що вже є в плані для 2-го чи 3-го етапу робіт. Зазвичай це відбувається на 5-му етапі, планування виконання, і на етапі виконання. Насправді рішення про те, що встановлювати, залежить від того, що ми проєктуємо: якщо ми вважаємо карусельні двері правильними в певному місці, важливо надати цю рекомендацію клієнту ще на етапі проєктування.

Томас Ленерт (Thomas Lehnert). До того ж це був би вдалий час залучити таких експертів, як ми, з GEZE: після першого проєкту виникає перша ідея будівлі. На жаль, часто ми вступаємо в гру лише в кінці, коли вже прийнято рішення щодо дверної системи. На цьому етапі ми не можемо надати багато порад, а здатні лише оптимізувати монтаж та налаштування сенсорів. Тому найкраще залучати нас до того, як буде створено чи опубліковано тендерну специфікацію. Можу лише порекомендувати планувальникам й архітекторам завчасно звертатися за консультацією до експертів і використовувати наш досвід і знання!

Пане Шауфельбергере, пане Ленерте, щиро дякую за інтерв’ю!