Теми

Надання доступу до маршрутів евакуації — безпечний вихід, що рятує життя і захищає майно

Завжди відкриті, але безпечно закриті — вимог до аварійних та евакуаційних виходів багато, і спочатку вони здаються суперечливими. Вони потрібні, щоб рятувати життя у випадку небезпеки та не надати доступ стороннім особам у повсякденному житті. «Інтелектуальні» рішення систем аварійних та евакуаційних виходів є ідеальним рішенням для цього очевидного протиріччя.

Шляхи евакуації за планом будівлі для особистої безпеки

Ті, хто часто літають, знають це напам’ять. Перед кожним польотом екіпаж кабіни вказує на дві світлові смуги на підлозі кабіни, які позначають шлях до аварійних виходів. У той же час, плани аварійних виходів у будівлях вимагають активного підходу.

Зазвичай ми відчуваємо себе в безпеці в будівлі. Раптова непередбачена подія, наприклад гучний вибух у торговому центрі, здивує практично всіх, внаслідок чого виникне неконтрольована масова паніка. Саме такі раптові події становлять особливий ризик для нашої безпеки. Безпечне місце дуже швидко перетворюється на небезпечну для життя зону, яку потрібно покинути якнайшвидше.

Втеча як реакція людини на гостру небезпеку

Люди реагують на небезпеку по-різному. Дуже мало хто залишається тихим і зосередженим — більшість почне панікувати і діяти нераціонально. Але загалом у всіх нас є дещо спільне: прагнення уникнути небезпечної ситуації. Природна реакція на неї — це тікати.

Зіштовхнувшись з критичною небезпекою в будівлі, люди, які потрапили в неї, стикаються зі структурними та просторовими реаліями: стіни, сходи та кріплення раптом стають перешкодами, що ускладнюють швидкий вихід з будівлі. Люди, що перебувають у стані страху чи паніки, також можуть втратити відчуття напряму і таким чином збільшити ризик для свого життя.

Шляхи евакуації за планом будівлі рятують життя

Аварійні та евакуаційні виходи відчиняються натисненням кнопки.

Аварійні та евакуаційні виходи відчиняються натисненням кнопки. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Аварійні та евакуаційні виходи можуть врятувати життя в небезпечних ситуаціях. У небезпечній ситуації чітко позначені маршрути руху дають людям змогу вийти з будівлі або до безпечної зони якомога швидше через аварійні та евакуаційні виходи або двері з системою «Антипаніка». У той же час вони дають змогу пожежній службі або лікарю швидкої допомоги вжити швидких заходів з порятунку за межами будівлі.

Для забезпечення безпечного виходу через аварійні та евакуаційні виходи застосовуються спеціальні правові та будівельні норми. У Німеччині вони визначені в Технічному регламенті для робочих місць. Ці норми гарантують, що безпечність шляхів евакуації за планом будівлі (або безпека аварійних виходів) завжди має першочергове значення. Крім того, під час проектування шляхів евакуації за планом будівлі та аварійних та евакуаційних виходів у Німеччині потрібно враховувати державні будівельні норми.

Відповідно до Технічного регламенту для робочих місць, аварійний вихід гарантує безпеку лише тоді, коли враховуються конкретні інструкції.

Інструкції для аварійних та евакуаційних виходів

  • Розташування та розміри шляхів евакуації за планом будівлі
  • Структурно-технічне проектування шляхів евакуації за планом будівлі
  • Позначення шляхів евакуації за планом будівлі
  • Аварійне освітлення для шляхів евакуації за планом будівлі
  • Створення аварійних та евакуаційних виходів

Аварійні та евакуаційні виходи: там, де перетинаються різні функціональні вимоги

Двері повинні відповідати різним вимогам відповідно до призначення. Вони можуть бути оптимально поєднані за допомогою різних складових системи, однак важливим є попереднє планування призначення.

Для аварійних та евакуаційних виходів найважливішим задачею є забезпечення швидкого та безпечного виходу людей з будівлі. Однак, якщо небезпеки немає, двері повинні залишатися закритими та захищеними від несанкціонованого доступу. Зокрема, оператору будівлі важливо захистити споруди від саботажу, пограбувань, крадіжок або неправомірного використання.

Функціональність аварійного виходу в надзвичайних ситуаціях

Аварійні виходи є важливою частиною аварійних та евакуаційних шляхів. Розташування та кількість аварійних та евакуаційних виходів залежить від будівлі та відповідних будівельних норм. Незважаючи на це, зрозуміло, що аварійні виходи дають людям змогу покинути небезпечну зону коли завгодно. Украй важлива можливість швидко та просто відчинити двері без сторонньої допомоги. Аварійні та евакуаційні виходи повинні відкриватися негайно в напрямку руху і повинні направляти людей назовні або до безпечного місця.

Відповідно до нових європейських стандартів, аварійні виходи можуть бути обладнані різноманітними замками аварійного виходу. Оптимальний вибір замків аварійного виходу залежить від того, скільки людей потрібно вивести в надзвичайній ситуації. Якщо існує загроза масової паніки, відповідно до DIN EN 1125 у двері повинні бути вбудовані пристрої термінового відкриття дверей «Антипаніка». Вони складаються з горизонтальної натискної штанги, поєднаної з замком «Антипаніка», та можуть використовувати механічні, електромеханічні або моторні замки «Антипаніка». Зокрема у громадських будівлях відвідувачі не ознайомлені з шляхами евакуації за планом будівлі та функціями аварійних виходів. Якщо вони натиснуть на стулки дверей у напрямку руху, пристрої термінового відкриття дверей «Антипаніка» відкриють двері менше ніж за кілька секунд, не потребуючи жодних додаткових дій.

Якщо кількість людей у будівлі контрольована, і вони ознайомлені з шляхами евакуації за планом будівлі, пристроїв термінового відкриття дверей аварійного виходу зазвичай достатньо відповідно до DIN EN 179. Наприклад, горизонтальну натискну штангу можна замінити дверною ручкою, оскільки немає ймовірності паніки.

Функціональність аварійних та евакуаційних виходів при нормальній експлуатації.

Аварійні та евакуаційні виходи дуже часто використовуються у протипожежних зонах. Функція безпечної евакуації так само важлива, як і самозакривні та вогнестійкі властивості дверної системи. Якщо автоматичні двері повинні забезпечувати комплексні функції на аварійних та евакуаційних виходах, системне рішення блока управління дверима пропонує електронний елемент блокування, наприклад, замки аварійного виходу або відкривачі дверей аварійного виходу та замки «Антипаніка» (які також називають антипанічними засувами). Це гарантує як захист від несанкціонованого доступу, так і вільний доступ для людей під час евакуації у разі небезпеки.

Двері — одна з найважливіших складових безпечності будівлі.

Томас Боргманн, керівник сегмента техніки для безпеки GEZE GmbH
Шляхи евакуації в будівлях повинні бути чітко позначені.

Шляхи евакуації в будівлях повинні бути чітко позначені. © Morten Bak / GEZE GmbH

Блок управління дверима, як «мозок» системи управління шляхами евакуації за планом будівлі, забезпечує та контролює процедури відчинення та замикання на шляхах евакуації. Замок «Антипаніка» із автоматичним блокуванням гарантує швидке відчинення в надзвичайних ситуаціях, тоді як пристрій управління дверима контролює доступ. У разі активації пожежною сигналізацією або вимкнення струму він автоматично блокується, якщо використовується моторний замок. У напрямку евакуації все ще можна пройти, оскільки замок аварійного виходу автоматично розблокується у разі пожежного сповіщення або вимкнення струму. Двері також відкриваються аварійною кнопкою, якщо у випадку паніки на неї натискають кілька людей. Однак двері можна відкрити ззовні в будь-який час, використовуючи ключ. Якщо використовується замок «Антипаніка» з автоматичним блокуванням, це забезпечує захист, що відповідає вимогам страхування, від проникнення в протилежному напрямку від напрямку евакуації.

Завдяки цьому тріо автоматичні розпашні двері за нормальної експлуатації закриваються автоматичним блокуванням замка «Антипаніка» і можуть керуватися та замикатися пристроєм управління дверима. У встановлений час, наприклад, під час роботи вдень, пристрій управління дверима може відчинити двері. В іншому випадку він забезпечує індивідуальне управління за допомогою ключа або системи контролю доступу. У разі небезпеки дверима можна управляти в будь-який час за допомогою натискання аварійної кнопки блока управління дверима. Гарантована безпека є вкрай важливою у надзвичайних ситуаціях: пристрої управління дверима GEZE випробовуються відповідно до німецької Директиви щодо систем електричного замикання на дверях шляхів евакуації (EltVTR) та Об’єднання технічного нагляду (TÜV), а замки «Антипаніка» відповідно до стандартів DIN EN 179, 1125, 12209, 1627 та 1634-1, що застосовуються до замків.

Безпечні аварійні виходи за допомогою інтелектуальної техніки GEZE

Вимоги до компонентів безпечних виходів та безпеки такі ж різноманітні та індивідуальні, як і кожна конкретна будівля. Певні додаткові особливі вимоги також повинні бути задоволені. Рішення безпеки GEZE можуть гарантувати безпечні аварійні та евакуаційні виходи в будь-якій будівлі. Якщо аварійні та евакуаційні виходи не повинні бути відкритими для всіх за нормальних умов експлуатації, системи контролю доступу GEZE, які підключені до блоків управління дверима, можуть взяти на себе необхідний контроль. В аеропортах, у лікарнях або в конференц-центрах багатофункціональна продукція від GEZE — це як шестерні, що точно входять в зчеплення одна з одною, створюючи систему аварійних та евакуаційних виходів, яка не лише забезпечує оптимальний захист у надзвичайних ситуаціях та зручність під час нормальної експлуатації, а й надійне планування та встановлення.

Корисно знати про рішення GEZE RWS сертифіковане згідно з німецьким стандартом EltVTR. З технічної точки зору ми задовольнимо вимоги EN 13637. Нині незалежний інститут випробовує систему, щоб надати нам сертифікацію відповідно до EN 13637.

Індивідуальні рішення

Особиста безпека є найвищим пріоритетом під час планування будівлі. Тому аварійні та евакуаційні виходи слід враховувати з самого початку. Окрім будівельних вимог, слід також дотримуватися законодавчих норм. Кожна будівля повинна мати індивідуальну концепцію безпеки з оптимальним наданням доступу до маршрутів евакуації: установка пожежної та аварійної тривоги, системи контролю доступу в поєднанні з блоком управління дверима та системою зачинювачів, замки дверей шляху евакуації або моторні замки, і це лише деякі з можливих варіантів. Планування загальної конструкції та розташування дверей у будівлі на ранньому етапі важливо для підготовки до наступних коригувань та додаткового обладнання.

GEZE пропонує рішення щодо забезпечення аварійних та евакуаційних виходів, які відповідають конкретним вимогам та індивідуальним концепціям шляхів евакуації за планом будівлі. GEZE має багаторічний міжнародний досвід надання консультацій для всіх типів будівель, а також може керувати вашим проектом.

Найвищі стандарти безпеки поєднано з простим встановленням

Основна проблема надання доступу до маршрутів евакуації — це оптимальне поєднання суперечливих вимог під час нормальної експлуатації та в надзвичайних ситуаціях. Наприклад, щоб створити шляхи евакуації за планом будівлі, які не будуть однаковою мірою сприяти злодіям, вони повинні бути заблоковані для сторонніх осіб. Це особливо актуально для універмагів.

Щоб гарантувати безпечний вихід на шляху евакуації за планом будівлі в разі небезпеки, спеціаліст із техніки безпеки GEZE пропонує широкий асортимент продукції та оптимальні системні рішення. Індивідуальні рішення поєднують індивідуальні вимоги безпеки в одній інтелектуальній системі, щоб шляхи евакуації за планом будівлі координовано відкривалися та зачинялися в аварійних ситуаціях. Усі компоненти GEZE можна легко та швидко вбудувати в систему аварійних виходів коли завгодно. Вони відповідають найновішим технічним вимогам найвищих стандартів безпеки. Широкий асортимент продуктів та систем GEZE також зручний в роботі та експлуатації, довговічний та економний. Інтегрований підхід та взаємодія між дверима, вікнами та технікою для безпеки означають, що кінцеві користувачі та монтажники можуть довіряти складним та узгодженим рішенням.

Експертне обслуговування гарантує довговічність та ідеальне функціонування

Оператори будівель чи приміщень несуть відповідальність за догляд за шляхами евакуації за планом будівлі та за впровадження всіх необхідних запобіжних заходів для забезпечення особистої безпеки та захисту будівлі. Для забезпечення функціональної безпеки дверей на шляхах евакуації відповідно до стандартів ці двері потребують регулярного обслуговування. Компоненти в аварійних та евакуаційних виходах повинні щорічно обслуговуватися виробником або одним із його затверджених партнерів. У зв’язку з цим пристрої безпеки та управління дверима повинні перевірятися відповідно до законодавчих норм. Також рекомендується щомісячна перевірка оператором.

GEZE пропонує повний сервіс від планування будівлі, встановлення та введення в експлуатацію до обслуговування в межах поточної експлуатації.