Теми

Надання доступу до маршрутів евакуації (FWS) — безпека, яка рятує життя та захищає майно

Завжди відкриті, але безпечно закриті — вимог до аварійних та евакуаційних виходів багато, і спочатку вони здаються суперечливими. Вони потрібні, щоб рятувати життя у випадку небезпеки та не допускати доступу сторонніх осіб в повсякденному житті. «Інтелектуальні» рішення по системах аварійних та евакуаційних виходів є ідеальним рішенням для цього очевидного протиріччя.

Шляхи евакуації за планом будівлі для особистої безпеки

Ті, хто часто літають, знають це напам’ять. Перед кожним польотом екіпаж кабіни вказує на дві світлові смуги на підлозі кабіни, які позначають шлях до аварійних виходів. У той же час, плани аварійних виходів у будівлях потребують активного підходу.

Зазвичай ми відчуваємо себе в безпеці в будівлі. Раптова непередбачена подія, наприклад гучний вибух у торговому центрі, здивує практично всіх, внаслідок чого виникне неконтрольована масова паніка. Саме такі раптові події становлять особливий ризик для нашої безпеки. Безпечне місце дуже швидко перетворюється на небезпечну для життя зону, яку потрібно покинути якнайшвидше.

Втеча як реакція людини на гостру небезпеку

Люди реагують на небезпеку по-різному. Дуже мало хто залишається тихим і зосередженим — більшість почне панікувати і діяти нераціонально. Але загалом у всіх нас є дещо спільне: прагнення уникнути небезпечної ситуації. Природна реакція на неї — це тікати.

Зіштовхнувшись із гострою небезпекою в будівлі, люди, які потрапили в неї, стикаються зі структурними та просторовими реаліями: стіни, сходи та кріплення раптом стають перешкодами, що ускладнюють швидкий вихід з будівлі. Люди, що перебувають у стані страху чи паніки, також можуть втратити відчуття напряму і таким чином збільшити ризик для свого життя.

Шляхи евакуації за планом будівлі рятують життя

TZ UP V2A, розетки, EN 13637

© GEZE GmbH

Аварійні та евакуаційні виходи можуть врятувати життя в небезпечних ситуаціях. У небезпечній ситуації чітко позначені маршрути руху дають людям змогу вийти з будівлі або до безпечної зони якомога швидше через аварійні та евакуаційні виходи або двері з системою «Антипаніка». У той же час вони дають змогу пожежній службі або лікарю швидкої допомоги вжити швидких заходів з порятунку за межами будівлі.

Для забезпечення безпеки шляхом аварійних та евакуаційних виходів застосовуються спеціальні правові та будівельні норми. У Німеччині вони визначені в Технічному регламенті для робочих місць. Ці правила гарантують, що надання доступу до маршрутів евакуації (або забезпечення шляхів евакуації) завжди має першочергове значення. Крім того, під час проектування шляхів евакуації за планом будівлі та аварійних та евакуаційних виходів у Німеччині потрібно враховувати державні будівельні норми.

Відповідно до Технічного регламенту для робочих місць, аварійний/евакуаційний вихід гарантує безпеку лише в разі врахування конкретних інструкцій.

Інструкції для аварійних та евакуаційних виходів

  • Розташування та розміри шляхів евакуації за планом будівлі
  • Структурно-технічне проектування шляхів евакуації за планом будівлі
  • Позначення шляхів евакуації за планом будівлі
  • Аварійне освітлення для шляхів евакуації за планом будівлі
  • Створення аварійних та евакуаційних виходів

Аварійні та евакуаційні виходи: там, де перетинаються різні функціональні вимоги

Двері повинні відповідати різним вимогам в залежності від призначення. Однак їх можна оптимально поєднати, використовуючи різні складові системи. Раннє планування з точки зору призначення є важливою частиною цього.

Для аварійних та евакуаційних виходів найважливішим задачею є забезпечення швидкого та безпечної евакуації людей з будівлі. Однак, якщо небезпеки немає, двері повинні залишатися закритими та захищати від несанкціонованого доступу. Зокрема, оператору будівлі важливо захистити споруди від саботажу, пограбувань, крадіжок або неправомірного використання.

Функціональність аварійного виходу в надзвичайних ситуаціях

Аварійні виходи є важливою частиною аварійних та евакуаційних шляхів. Розташування та кількість аварійних та евакуаційних виходів залежить від будівлі та відповідних будівельних норм. Одне це напевно: двері шляху евакуації повинні дозволяти людям швидко евакуюватись із небезпечної зони в будь-який час. Критично важливо мати можливість швидко і просто відкрити двері без будь-яких зовнішніх допоміжних засобів. Двері шляху евакуації повинні відкриватися негайно в напрямку руху і повинні направляти людей назовні або до поля безпеки.

Відповідно до нових європейських стандартів, аварійні виходи можуть бути обладнані різноманітними замками аварійного виходу. Оптимальний вибір замків аварійного виходу залежить від того, скільки людей потрібно евакуювати в надзвичайній ситуації. Якщо існує загроза масової паніки, відповідно до DIN EN 1125 у двері повинні бути вбудовані пристрої термінового відкриття дверей «Антипаніка». Вони складаються з горизонтальної натискної штанги, поєднаної з замком «Антипаніка», який може бути механічним, електромеханічним або моторним замком «Антипаніка». Зокрема у громадських будівлях відвідувачі не ознайомлені з шляхами евакуації за планом будівлі та функціями аварійних виходів по місцю. Якщо вони натиснуть на стулки дверей у напрямку аварійного виходу, пристрої термінового відкриття дверей «Антипаніка» відкриють двері менше ніж за секунду, не потребуючи жодних інструкцій.

Якщо кількість людей у будівлі контрольована, і вони ознайомлені з шляхами евакуації за планом будівлі, пристроїв термінового відкриття дверей аварійного виходу зазвичай достатньо відповідно до DIN EN 179. Наприклад, горизонтальну натискну штангу можна замінити дверною ручкою, оскільки немає ймовірності паніки.

Функціональність аварійних та евакуаційних виходів при нормальній експлуатації

Аварійні та евакуаційні виходи дуже часто використовуються у протипожежних зонах. Функція безпечної евакуації так само важлива, як і самозакривні та вогнестійкі властивості дверної системи. Якщо автоматичні двері повинні забезпечувати комплексні функції на аварійних та евакуаційних виходах, системне рішення, що включає блок управління дверима, електронний елемент блокування, наприклад, блокування евакуаційних виходів або відкривачі дверей аварійного виходу та замки «Антипаніка» (які також називають антипанічними засувами). Це гарантує як захист від несанкціонованого доступу, так і вільний доступ для людей під час евакуації у разі небезпеки.

Двері — одна з найважливіших складових безпечності будівлі.

Томас Боргманн, керівник сегмента техніки для безпеки GEZE GmbH
Шляхи евакуації за планом будівлі повинні бути чітко визначені в будівлях.

Шляхи евакуації за планом будівлі повинні бути чітко визначені в будівлях. © Morten Bak / GEZE GmbH

Блок управління дверима як «мозок» управління дверми аварійного виходу забезпечує та контролює процедури відчинення та замикання на шляхах евакуації. Замок «Антипаніка» із автоматичним блокуванням гарантує швидке відчинення в надзвичайних ситуаціях, тоді як пристрій управління дверима контролює доступ. У разі активації пожежною сигналізацією або вимкнення струму він автоматично блокується, якщо використовується моторний замок. Через двері все ще можна проходити у напрямку аварійного виходу, оскільки закриття дверей шляху евакуації автоматично розблоковується у випадку пожежної сигналізації або вимкнення мережі. Двері також відкриваються аварійною кнопкою на блоку управління дверима, якщо у випадку паніки на неї натискають кілька людей. Двері можна будь-коли відкрити зовні за допомогою ключа. Якщо використовується автоматичне блокування замку «Антипаніка», це гарантує захист від крадіжки у протилежному напрямку до напрямку аварійного виходу з огляду техніки безпеки.

Завдяки цьому тріо автоматичні розпашні двері при нормальній експлуатації закриваються автоматичним блокуванням замка «Антипаніка» і можуть керуватися і замикатися пристроєм управління дверима. У встановлений час, наприклад, при роботі вдень, пристрій управління дверима може відчинити двері. В іншому випадку він забезпечує індивідуальне управління за допомогою ключа або системи контролю доступу. У разі небезпеки дверима можна управляти в будь-який час за допомогою натискання аварійної кнопки блоку управління дверима. Гарантована безпека є вкрай важливою у надзвичайних ситуаціях: Пристрої управління дверима GEZE випробовуються відповідно до Директива щодо електричних замків для дверей виходів для евакуації (EltVTR) та Об’єднання технічного нагляду (TÜV), а замки «Антипаніка» відповідно до стандартів DIN EN 179, 1125, 12209, 13637, 1627 та 1634-1, що застосовуються до замків.

Двері шляху евакуації під впливом напірної систем захисту від диму

Напірні системи захисту від диму допомагають зберігати аварійні виходи вільними від диму у разі пожежі, наприклад, на сходах. Крім того, напірні системи захисту від диму застосовуються у будівлях, де присутня велика кількість людей й існує можливість не врятувати себе у випадку пожежі. Сюди входять гаріатричні пансіонати, лікарні, дитячі садочки тощо. Протипожежні двері біля напірних систем захисту від диму потребують особливо детального планування; в іншому випадку вони можуть не мати можливості забезпечити безбар'єрний доступ або можуть не закритись надійно за певних обставин.

Протипожежні двері на сходових клітках із напірним захистом від диму

Для дверей з напрямком аварійного виходу, що веде до сходів, високий тиск здійснюється з боку, де розташовані дверні петлі. Це означає, що до них важче потрапити, якщо ввімкнено функцію напірного захисту від диму, оскільки користувач повинен подолати як опір зачинювача дверей, так і зустрічний тиск. У цій ситуації акцент робиться на процесі відчинення, якщо спрацьовує напірна система захисту від диму. Якщо двері безбар’єрні трохи менше 47 Нм, як визначено DIN 18040, вони більше не будуть безбар’єрними, коли активується напірна система захисту від диму. Якщо в обох ситуаціях потрібно забезпечити безбар’єрний доступ, на таких дверях необхідно використовувати привод, наприклад, Powerturn F.

Протипожежні двері, що відчиняються на сходову клітку RDA

У разі використання протипожежних дверей, що відчиняються на сходову клітку, тиск вищий з боку навпроти дверних петель. Це полегшує доступ до RDA, але двері також мають надійно зачинятися від тиску. Тому важливо враховувати перепад тиску та відповідно налаштувати силу закривання та зачинювач дверей. Компанія GEZE пропонує для таких умов також використовувати TS 5000 SoftClose. У цьому зачинювачі останні 15 градусів кута відкриття контролюються окремим клапаном, а отже дверне полотно за потреби можна прискорити за допомогою кінцевого дотискання чи сповільнити за допомогою кінцевих ступенів відкриття. Так ситуація з тиском контролюється та двері надійно зачиняються.

Важливо для ширших дверей і більш високого тиску: Зачинювач дверей має створювати необхідну силу закривання, щоб забезпечувати надійне зачинення дверей супротив тиску. У побуті такі двері дуже складні в експлуатації і не призначені для використання людьми з фізичними обмеженнями.

Безпечні аварійні виходи за допомогою інтелектуальної техніки GEZE

Вимоги до компонентів безпечних виходів та безпеки майже такі саме різноманітні та індивідуальні, як кожна конкретна будівля. Певні додаткові особливі вимоги також повинні бути задоволені. Рішення безпеки GEZE можуть гарантувати безпечні аварійні та евакуаційні виходи в будь-якій будівлі. Якщо аварійні та евакуаційні виходи не повинні бути відкритими для всіх при нормальній експлуатації, системи контролю доступу GEZE, які підключені до блоків управління дверима, можуть взяти на себе необхідний контроль. В аеропортах, у лікарнях або в конференц-центрах багатофункціональна продукція від GEZE — це як шестерні, що точно входять в зчеплення одна з одною, створюючи систему аварійних та евакуаційних виходів, яка не лише забезпечує оптимальний захист у надзвичайних ситуаціях та зручність під час нормальної експлуатації, але й забезпечує надійне планування та встановлення.

Цікаво знати: Рішення щодо системи евакуаційних виходів (RWS) від компанії GEZE схвалено та сертифіковане незалежним інститутом відповідно до Директиви щодо електричних замків для дверей виходів для евакуації (EltVTR). 

Перейти до систем аварійних та евакуаційних виходів від GEZE

Індивідуальні рішення

Особиста безпека є найвищим пріоритетом при плануванні будівлі. Тому аварійні та евакуаційні виходи повинні враховуватися з самого початку. Окрім будівельних вимог, існують також законодавчі норми, яких слід дотримуватися. Кожна будівля повинна мати індивідуальну концепцію безпеки з оптимальним наданням доступу до маршрутів евакуації: прилади протипожежної та аварійної сигналізації, системи контролю доступу в поєднанні з блоком управління дверима та системою зачинювачів, блокування евакуаційних виходів або моторні замки, і це лише деякі з можливих варіантів. Планування загальної конструкції та розташування дверей у будівлі на ранньому етапі важливо для підготовки до наступних коригувань та дообладнання.

GEZE пропонує рішення щодо забезпечення аварійних та евакуаційних виходів, які відповідають конкретним вимогам та індивідуальним концепціям шляхів евакуації за планом будівлі. GEZE також має багаторічний міжнародний досвід у наданні консультацій з питань планування протипожежного захисту для всіх типів будівель і може підтримати вас як керівника проєкту.

Найсуворіші стандарти безпеки в поєднанні з простим встановленням

Основна проблема надання доступу до маршрутів евакуації — це оптимальне поєднання суперечливих вимог під час нормальної експлуатації та в надзвичайних ситуаціях. Наприклад, щоб створити шляхи евакуації за планом будівлі, які одночасно не будуть сприяти злодіям, вони повинні бути заблоковані для сторонніх осіб. Це особливо актуально для універмагів.

Як фахівець із техніки для безпеки, GEZE пропонує широкий асортимент продукції та оптимальні системні рішення, щоб гарантувати необмежену безпеку шляхів евакуації за планом будівлі у випадку небезпеки. Індивідуальні рішення поєднують індивідуальні вимоги безпеки в одній інтелектуальній системі, щоб аварійні виходи координовано відкривалися та зачинялися в аварійних ситуаціях. Усі компоненти GEZE можна просто та швидко вбудувати в систему аварійних та евакуаційних виходів у будь-який час. Вони відповідають найвищим стандартам безпеки, використовуючи найсучасніші технології. Широкий асортимент продуктів та систем GEZE також зручний в роботі та експлуатації, довговічний та економний. Інтегрований підхід та взаємодія між дверима, вікнами та технікою для безпеки означають, що кінцеві користувачі та монтажники можуть довіряти складним та узгодженим рішенням.

Експертне обслуговування гарантує довговічність та ідеальне функціонування

Оператори будівель чи приміщень несуть відповідальність за догляд за шляхами евакуації за планом будівлі та за впровадження всіх необхідних запобіжних заходів для забезпечення особистої безпеки та захисту. Для забезпечення функціональної безпеки дверей на шляхах евакуації відповідно до стандартів ці двері потребують регулярного обслуговування. Компоненти в аварійних та евакуаційних виходах повинні щорічно обслуговуватися виробником або одним із його затверджених партнерів. У рамках цього всі пристрої безпеки та управління дверима повинні перевірятися відповідно до законодавчих норм. Щомісяця також рекомендується перевірка оператором.

GEZE пропонує повний сервіс від планування будівлі, встановлення та введення в експлуатацію до обслуговування під час поточної експлуатації.