Теми

Системи безпеки вікон — непомітні та надійні «охоронці»

Чи знаєте ви, що ризик нещасного випадку вдома більший, ніж на дорозі? Про це свідчать останні дані статистичних служб. Нещасні випадки можуть трапитися у вашому помешканні. Навіть вікна можуть бути проблемою. Але надійний захист допоможе уникнути таких проблем..

Зони небезпеки вікна

1. Небезпечна зона між боковим кантом стулки та протилежною замикаючою стулкою/стіною, 2. Небезпека зіткнення, 3. Небезпека зіткнення, 4. Небезпека руйнування, 5. Небезпека руйнування, 6. Небезпечна зона між основним кантом закриття стулки та протилежною замикаючою стулкою

Небезпечні зони автоматичних вікон © GEZE GmbH

Вікна є популярними точками входу для грабіжників. Отже, термін «безпека вікон» означає механічний захист від крадіжок. Вона розроблена, щоб зробити вхід ззовні складнішим або неможливим. Але люди часто забувають, що вікна також несуть інші ризики. Наприклад, вони можуть відкритись у вітряну погоду або впасти під час прибирання, спричинивши травму. А що станеться, якщо хтось нахилиться через вікно, і воно автоматично почне закриватися? Або якщо дитина покладе палець на кант стулки? «Системи безпеки вікон» призначені для захисту від таких серйозних травм.

Потенційні небезпеки автоматичних вікон

 • Автоматичне відкриття або замикання може стиснути/розчавити кінцівки або вдарити
 • Несправність компонента, наприклад, падіння/руйнування віконної стулки

Захисні заходи для вікон

Автоматичне вікно потребує додаткових захисних заходів.

Автоматичне вікно потребує додаткових захисних заходів.

Спеціальні захисні елементи часто необхідні для автоматичних вікон з системою привода. Вони повинні розпізнавати, коли людина чи предмет перебувають на шляху відкриття чи закриття, і в такому разі зупинити рух. У разі несправності вікна повинно бути попереджено неконтрольоване відкриття або закриття. Це досягається за допомогою механічних запобіжників: на нижньопідвісних вікнах, які відкриваються всередину, це можуть бути ловильні та очисні ножиці або запобіжні ножиці.

Закон про безпеку продукції, принципи та норми

Безпека вікон стосується вікон як з ручним, так і з електричним управлінням.

Безпека вікон стосується вікон як з ручним, так і з електричним управлінням.

Автоматичні вікна та вікна з електроприводом належать до машин за визначенням директиви про безпеку машин та устаткування MRL 2006/42/EC європейського парламенту. У Європейському Союзі ця директива регламентує стандартизований рівень захисту машин для запобігання аварій. Мета полягає в «наданні безпеки та здоров'я людей, особливо працівників та користувачів, а також домашніх тварин та предметів за потреби, особливо що стосується поводження з технікою». Директива про безпеку машин та устаткування застосовується в Німеччині разом із законом про безпеку продукції (ProdSG) та наказом про машини (9 ProdSV), який базується на ній.

Виробничий стандарт для вікон

Додаткові засоби безпеки, що захищають користувачів вікон та дверей від небезпек, що виникають внаслідок неправильної експлуатації, використання або несправності систем, регламентуються промисловим стандартом для вікон EN 14351-1. Ловильні та очисні ножиці або запобіжні ножиці, фіксатори та обмежувачі відкриття належать до механічних компонентів, які використовуються для уникнення аварій та запобігання небезпекам.

Автоматичні вікна також регламентуються дією промислового стандарту EN 14351-1. EN 60335-2-103 регламентує безпеку приводів, що використовуються.

Оцінка ризику та визначення класу захисту

Оцінка ризику повинна бути виконана під час планування будівлі для визначення потенційної небезпечності вікон з моторним приводом та впровадження відповідних заходів захисту. Встановлювач вікна проводить оцінку відповідно до Директиви про безпеку машин та устаткування, що залежить від вказаних нижче параметрів.

 • Умови монтажу
  Вікна, у яких нижній край стулки розташовано щонайменше в 2,5 м над підлогою або мають скіс пройми, не потребують подальшого захисту. Вільнодоступні вікна, у яких нижній край стулки розташовано менше ніж 2,5 м від підлоги, мають більший ступінь ризику, і тому слід провести аналіз ризику.
 • Тип використання приміщення
  Офіси, житлові приміщення, дитячі садки, школи чи лікарні оцінюються по-різному. Адже діти значно менше усвідомлюють ризики, ніж користувачі, які добре знайомі з обладнанням.
 • Управління/експлуатація
  Автоматизоване та централізоване управління вікном, наприклад, за допомогою датчиків вітру та дощу або системи управління будівлею, вважається більш небезпечним порівняно з вікном з ручним управлінням за допомогою активації від ключа та візуального контакту з вікном.

Оцінка встановлювача визначає необхідний рівень захисту, а також відповідні заходи:

Системи безпеки вікон від GEZE

GEZE використовує термін «захист вікна» для позначення спеціальних рішень, які надають користувачам безпеку та захищають людей від небезпеки автоматизованих вікон.

Наприклад, під час роботи вікон з автоматичним управлінням допомагають сенсорні рішення від GEZE. Ці компоненти надійно попереджають небезпеки, викликані затискаючими чи зрізуючими краями. Під час використання сервомеханізмів для управління вікнами, що нахиляються (відкриваються/закриваються), існує ризик падіння ковзаючої рами вікна. Тому GEZE вимагає обов’язкового використання окремих, тобто не підключених до привода, «запобіжних ножиць GEZE». Запобіжні ножиці GEZE гарантують надійне закріплення з'єднання між рамою та ковзаючою рамою вікна незалежно від привода. Тільки з використанням запобіжних ножиць GEZE (Type 35 чи Type 60) нахилене вікно з приводом захищено від падіння. Якщо запобіжні ножиці відсутні, відкидним вікном не можна користуватися.

Падіння віконної стулки може становити значну загрозу для життя та здоров’я тих, хто перебуває поруч. Тому застосування запобіжних ножиць GEZE є обов'язковим під час використання приводів GEZE на відкидних вікнах. Вони закріплюють вікно у разі несправності компонентів, наприклад, під час розриву ланцюга привода або виходу з ладу петель вікна.

Перейти до систем безпеки вікон від GEZE

Безпека вікон від GEZE завдяки запобіжним ножицям

Запобіжні ножиці запобігають неконтрольованому падінню великих і важких віконних стулок у нахиленій позиції у разі несподіваної несправності. Запобіжні ножиці беруть на себе навантаження, тільки якщо привод вийшов з ладу.

Система безпеки вікон для автоматичних вікон від GEZE

Асортимент GEZE охоплює безконтактний захист від затискання для різних типів вікон, що відкриваються як усередину, так і назовні. Залежно від типу вікна та місця установки певне вікно може бути забезпечене відповідним сенсором: через активну інфрачервону світлову завісу або через лазерний сканер. Різні датчики дають змогу захищати окремі замикаючі краї або цілі секції фасаду.

Варіанти кріплення активної інфрачервоної світлової завіси GEZE GC 339 та лазерного сканера GEZE LZR_I100 показані нижче для прикладу.