Теми

Система безпеки вікон — безпечне проєктування автоматичних вікон

Чи знаєте ви, що ризик нещасного випадку вдома більший, ніж на дорозі? Про це свідчать останні дані статистичних служб. Але більшість з небезпек можна звести до мінімуму. Наприклад, автоматичні вікна можуть бути оснащені системами захисту відповідно до чинних класів захисту, як-от захист від затискання, запобіжні ножиці, датчики та модулі безпеки.

Визначення небезпечних зон навколо вікна — збільшення рівня безпеки вікон

Небезпечні зони автоматичних вікон

Небезпечні зони автоматичних вікон

Грабіжники найчастіше потрапляють у приміщення через вікна. Отже, термін «безпека вікон» означає механічний захист від крадіжок. Віконні решітки, віконні замки та запірні засувки ручки покликані ускладнити або унеможливити проникнення ззовні. Але люди часто забувають: вікна потребують додаткових заходів безпеки окрім загальної системи захисту від злому. Наприклад, віконні стулки можуть відкритись у вітряну погоду або впасти під час прибирання, спричинивши травму. А що станеться, якщо хтось нахилиться через вікно, коли воно перебуває в режимі автоматичного зачинення? Або якщо дитина покладе пальці на кромку стулки? «Системи безпеки вікон» призначені для захисту від таких серйозних травм.

Потенційні небезпеки автоматичних вікон

  • Автоматичне відкриття або закриття може призвести до стиснення/розчавлення кінцівки або удару
  • Несправність компонента, наприклад падіння/руйнування віконної стулки

Захисні заходи для додаткової безпеки вікон

Автоматичне вікно потребує додаткових захисних заходів.

Автоматичне вікно потребує додаткових захисних заходів.

Для автоматичних вікон із системою привода часто необхідні спеціальні захисні елементи . Системи безпеки вікон повинні розпізнавати, коли людина чи предмет перебувають на шляху відчинення чи зачинення, і в такому разі зупинити рух. У разі несправності вікна повинно бути попереджено неконтрольоване відчинення або зачинення. Це досягається за допомогою механічних запобіжників: на нижньопідвісних вікнах, які відкриваються всередину, це можуть бути ловильні та очисні ножиці або запобіжні ножиці.

Закон про безпеку продукції, принципи та норми безпеки вікон

Питання безпеки вікон стосується як вікон з ручним, так і з електричним управлінням.

Питання безпеки вікон стосується як вікон з ручним, так і з електричним управлінням.

Можливі небезпечні зони на вікнах підлягають ремонту.

Можливі небезпечні зони на вікнах підлягають ремонту.

Автоматичні вікна та вікна з електроприводом належать до машин за визначенням директиви про безпеку машин та устаткування MRL 2006/42/EC європейського парламенту. У Європейському Союзі ця директива регламентує стандартизований рівень захисту машин для запобігання аварій. Мета полягає в «забезпеченні безпеки та здоров'я людей, особливо працівників та користувачів, а також домашніх тварин та предметів, якщо це необхідно, зокрема в контексті поводження з технікою». Директива про безпеку машин та устаткування застосовується в Німеччині в рамках Закону про безпеку продукції (ProdSG) та наказ про машини (9 ProdSV), що ґрунтується на ній.

Виробничі стандарти для вікон

Додаткові засоби безпеки, що захищають користувачів вікон і дверей від небезпек внаслідок неправильної експлуатації, використання або несправності систем, регламентуються промисловим стандартом для вікон EN 14351-1. Ловильні й очисні ножиці або запобіжні ножиці, системи блокування та обмежувачі відкриття належать до механічних компонентів, які використовуються для запобігання аваріям та небезпекам.

Автоматичні вікна також регламентуються промисловим стандартом EN 14351-1. Стандарт EN 60335-2-103 регламентує безпеку використовуваних блоків електричних лінійних приводів.

Оцінка ризику та визначення класів захисту автоматичних вікон

Оцінка ризику повинна бути виконана під час планування будівлі для визначення потенціалу небезпеки вікон із моторним приводом та впровадження відповідних заходів захисту. Встановлювач вікна проводить оцінку відповідно до Директиви про безпеку машин та устаткування, що залежить від:

  • Умов монтажу
    Автоматичні вікна, в яких нижній край стулки знаходиться щонайменше в 2,5 м над підлогою або де є відкоси стіни, не потребують подальшого захисту. Вільнодоступні вікна, у яких нижній край стулки знаходиться менше ніж в 2,5 м від підлоги, мають більший ступінь ризику, і тому необхідне проведення аналізу ризику.
  • Призначення приміщення
    Офісні будівлі, житлові приміщення, дитячі садочки, школи чи лікарні та інші заклади охорони здоров’я оцінюються по-різному. Зрештою, користувачі, які потребують особливого захисту, наприклад діти у навчальних закладах, вважаються менш обізнаними про ризики, ніж група користувачів, яка повністю знайома з віконним обладнанням.
  • Управління /експлуатація
    Автоматизоване та централізоване управління вікном, наприклад, за допомогою блоків датчиків вітру та дощу або системи управління будівлею, вважається більш небезпечним порівняно з вікном з ручним управлінням, що активується кнопковим перемикачем при збереженні візуального контакту з вікном.

За результатами оцінки встановлювача відповідному вікну присвоюється клас захисту із переліком відповідних заходів щодо зменшення ризику, які необхідно впровадити:

  • Клас захисту 0: жодних заходів
  • Клас захисту 1: попереджувальні повідомлення
  • Клас захисту 2: наприклад, сигнали
  • Клас захисту 3: наприклад, імпульсна робота
  • Клас захисту 4: наприклад, датчики, як-от світлова завіса

Системи безпеки вікон від GEZE

Автоматичні вікна вважаються машинами.

Автоматичні вікна вважаються машинами.

Системи безпеки вікон GEZE — це спеціальні рішення, які гарантують безпеку користувачів та захищають людей від ризиків, пов'язаних із автоматизованими вікнами.

Захист від затискання при використанні автоматичних вікон

Так, рішення від GEZE на базі датчиків забезпечують належний рівень безпеки вікон із автоматичним керуванням відповідно до класів захисту та стандартів DIN. Ці компоненти надійно захищають від ризиків затискання або порізу через кромки вікна і гарантують безпечну повсякденну експлуатацію віконних систем для всіх користувачів будівлі. Це особливо актуально в таких будівлях, як школи, дитячі садочки та лікарні, а також у будівлях, відкритих для відвідування, як-от приміщення для проведення нарад та торгові приміщення. За таких умов слід додатково переконатися, що неправильне використання вікон або необережність не призведе до травм.

Безпека вікон із нижньою підвіскою

Під час використання приводів для активації вікон із нижньою підвіскою (відчинення /зачинення) існує потенційна небезпека падіння віконної стулки. З цієї причини GEZE передбачає обов’язкове використання окремих запобіжних ножиць GEZE, які не пов’язані з приводом. Запобіжні ножиці GEZE гарантують постійне нерухоме з’єднання між рамою та стулкою незалежно від приводу. Вікно з нижньою підвіскою надійно захищене від падіння лише за використання запобіжних ножиць GEZE (тип 35 або тип 60). Вікно з нижньою підвіскою не можна експлуатувати, якщо відсутні запобіжні ножиці.

Падіння віконних стулок може становити значну загрозу для життя та здоров’я осіб, які перебувають біля вікна. З цієї причини необхідно обов'язково використовувати запобіжні ножиці GEZE у разі експлуатації приводів GEZE на вікнах із нижньою підвіскою. Вони також захищають вікно у разі виходу з ладу компонентів, як-от зрив ланцюга на приводі або обрив віконної петлі.

Перейти до систем безпеки вікон від GEZE

Системи безпеки вікон від GEZE з використанням запобіжних ножиць

Запобіжні ножиці запобігають неконтрольованому падінню великих і важких віконних стулок у нахиленій позиції в разі несподіваної несправності. Запобіжні ножиці беруть на себе навантаження тільки в разі виходу приводу з ладу.

Системи безпеки автоматичних вікон від GEZE

Системи безпеки вікон з датчиками від GEZE

Безпека вікон завдяки лазерному сканеру

Безпека вікон завдяки лазерному сканеру © GEZE GmbH

Управління автоматичними вікнами може зручно здійснюватися за допомогою датчиків вітру та дощу або системи управління будівлею без візуального контакту. Однак, автоматична експлуатація завжди передбачає ризик травмування людей кромками вікна. Залежно від умов монтажу, типів вікон та конструкції ці вікна можна захистити за допомогою систем датчиків. Датчики — світлові завіси або лазерні сканери — забезпечують комплексний захист окремих або декількох вікон.  Якщо вікна автоматичні, пристрій безпеки надійно вимкне привід. Різні сенсорні рішення можуть бути непомітно вбудовані у фасадах, стелі або елементах рами.

Асортимент GEZE охоплює системи безконтактного захисту від затискання для різних типів вікон, що відкриваються як усередину, так і назовні. Залежно від типу вікна та місця встановлення певне вікно може бути оснащено відповідним датчиком: за рахунок використання активної інфрачервоної світлової завіси або лазерного сканера. Різні датчики у поєднанні з модулями безпеки дають змогу захистити окремі кромки вікна або цілі секції фасаду.

Нижче для прикладу показані варіанти кріплення активної інфрачервоної світлової завіси GC 339+ та лазерного сканера GEZE LZR_I100.

Професійне планування вікон: індивідуальна підтримка будівельного проєкту із самого початку

Компанія GEZE надає підтримку під час планування автоматизованих вікон і пропонує комплексну допомогу ще на етапі технічного планування проєкту та аналізу ризиків. Оптимальні функціональні та рентабельні рішення безпеки вікон завжди відповідають індивідуальним особливостям будівель.

Переваги систем безпеки вікон:

  • Надійний захист від небезпеки затискання або порізу через кромки автоматичного вікна. Високий рівень безпеки, зокрема, запобігання невиявленим несправностям або маніпуляціям із датчиками.
  • Безконтактні системи: завдяки безконтактним датчикам вікно автоматично повертається після отримання відповідного сигналу, тим самим запобігаючи зіткненню з людьми.
  • Непомітний дизайн: датчики та запобіжні ножиці можуть бути вбудовані у вікно, не псуючи його вигляд.

Гаряча лінія архітекторів

Наші консультанти з проєктів доступні на гарячій лінії для архітекторів GEZE (пн-чт: 9:00–16:00 / пт: 9:00–15:00) і готові надати вам детальну інформацію та поради щодо нашої продукції та її використання. Зателефонуйте нам за номером +49 (0)7152/203-112.

Індивідуальні рішення, просте встановлення та навчання

Монтажники повинні вжити відповідних заходів, щоб мінімізувати потенційні небезпеки під час встановлення автоматичних вікон.

  • Індивідуальні пакети: завдяки гнучкості при виборі компонентів можна створити точно підібрані пакети, які забезпечать ідеальне рішення для будь-яких потреб клієнтів.
  • Просте встановлення: Захисні компоненти постачаються в готовому вигляді в компактному корпусі. Для встановлення просто потрібно підключити віконний привід, напругу живлення та датчики.
  • Усе з одного джерела: Уся система доступна з одного джерела. Виконувачі робіт та/або дистриб'ютори отримують єдину контактну особу для всіх складових системи.

Системи GEZE відповідають усім вимогам безпеки

Користувачі можуть бути впевнені, що системи GEZE відповідають усім вимогам безпеки.

Більше того, GEZE пропонує своїм клієнтам усе з одного джерела: віконні приводи, датчики, ножиці, встановлення та сервісне обслуговування.

Навіть за наявності додаткових вимог до вікон, як-от система димо- та тепловідведення (RWA), об'єднання вікон та дверей у мережі тощо, GEZE надасть вам відповідну допомогу.