Теми

Системи фіксації роблять протипожежні двері доступними

Вони можуть сильно дратувати людей, яким потрібно неодноразово проходити через них: димозахисні та протипожежні двері повинні залишатися закритими. Вони можуть залишатися відкритими тільки у випадку обладнання їх системою фіксації. Оскільки системи фіксації гарантують, що двері надійно закриються у випадку пожежі. Через те що вони є складним обладнанням, регулярне обслуговування є обов’язковим.

Протипожежні та димозахисні двері: необхідні, але часто дратують

Пожежі можуть спалахувати швидко, часто непомітно. Герметизація — це завжди найефективніший засіб запобігання поширенню смертельно небезпечних газів. Це означає, що вогнестійкі стіни в будівлях повинні запобігати поширенню вогню і диму якомога довше. Однак це можливо, лише якщо захисні протипожежні бар’єри (протипожежні двері) у протипожежних стінах, тобто двері та брами, будуть у закритому положенні у разі пожежі. Тому протипожежні двері слід зачиняти самостійно за допомогою зачинювачів дверей.

Але такі двері зазвичай важко відчинити. Навіть саме відчинення дверей вважається незручним і непрактичним. Дітям та людям з обмеженими фізичними можливостями може знадобитися стороння допомога. Для них закриті двері можуть стати перешкодою. Тримати двері відчиненими протягом більш тривалого періоду або навіть на постійній основі за повсякденних умов бажано. Однак, наприклад, утримувати двері відчиненими механічно за допомогою клина чи гака — це груба недбалість з точки зору протипожежного захисту, тому що зачинювачі не можуть зачинити двері у разі пожежі.

© GEZE GmbH

Системи фіксації від GEZE замість клинів

Затверджені електричні системи фіксації більш практичні та повністю безпечні з точки зору технології протипожежного захисту. Вони відключають функцію самозакривання дверей протипожежного захисту контрольованим чином. Це означає, що вони тримають протипожежні двері безбар’єрно відкритими, але автоматично відпускають їх у разі тривоги, щоб зачинювачі дверей могли виконувати свою роботу.

Системи фіксації — це складні технічні системи. Вони складаються щонайменше з пожежного сповіщувача, блока живлення, пристрою фіксації та пускового пристрою. Пристрої фіксації часто є електромагнітними системами, такими як дверні контактні електромагніти, магнітні клапани та магнітні з’єднання. Дверний контактний електромагніт потребує магнітні контактні плати з настінним монтажем. Інші системи вже вбудовані в зачинювач дверей або тягу напрямника.

Усі типи пристроїв фіксації мають дещо спільне: вони активуються пожежним сповіщувачем у разі виникнення тривоги або пусковим пристроєм у разі вимкнення струму. Двері відпускаються і наближаються до дверей зачинювачем. Для двостулкових дверей функція вбудованого регулювання порядку закривання забезпечує належне закриття стулок. Таким чином досягається захисна мета протипожежних дверей: вони запобігають поширенню вогню та диму.

Двері можна відпускати вручну в будь-який час

Якщо двері не повинні бути відчиненими, можна втрутитися в будь-який час і ввімкнути функцію фіксації вручну. Це пояснюється тим, що загальний сертифікат затвердження типу Німецького інституту будівельної техніки (DIBt) передбачає варіант активації вручну. Цього можна досягти за допомогою кнопки для ручного відпускання/розмикання сигналу, який вимикає струм утримання. Вона має позначатись червоним кольором і мати напис «закрити двері». Такі кнопки також повинні розташовуватися в межах легкої досяжності, і не повинні приховуватись дверима, які перекривають доступ. Якщо пристрій фіксації може бути активований легким натисканням на стулку дверей, кнопка для ручного відпускання/розмикання сигналу не потрібна.

До того ж, приводи розпашних дверей і зачинювачі з електричним приводом, які дозволяють майже без опору проходити крізь протипожежні двері, повинні враховуватися як частина (пристрій фіксації) системи фіксації, і можуть бути включені як компоненти системи фіксації, як, наприклад, блок живлення, пусковий пристрій та пожежний сповіщувач.

Системи фіксації для протипожежних дверей

Протипожежні та димові захисні двері запобігають поширенню пожежі чи диму в будівлях. Законодавство в області будівництва Німеччини регламентує технічні вимоги до цих систем фіксації. Протипожежні та димозахисні двері повинні мати автоматичне блокування відповідно до «Вказівок до заяв про погодження для протипожежних завіс» (Richtlinien für die Zulassung von Feuerschutzabschlüssen) Німецького інституту будівельної техніки (DIBt). Якщо вони залишаються відчиненими, прийнятною є лише офіційно затверджена система фіксації. 

Зразок типових адміністративних нормативних норм технічного будівництва (Muster-Verwaltungsvorschrift Technische Baubestimmung, MVV TB) передбачає наступне: 

«Система фіксації — це система, що складається з пристроїв та/або комбінацій пристроїв, здатних деактивувати роботу пристроїв закриття належним чином. Якщо відповідний пусковий пристрій спрацьовує у випадку застосування системи димо- та тепловідведення чи несправності, або якщо він спрацьовує внаслідок ручного пуску, досі закриті зачинювачі автоматично надійно відпускаються для блокування. Система фіксації включає мінімум 

  • пожежний сповіщувач такий як датчик диму і, при необхідності, тепла, 
  • пусковий пристрій пристрою обробки сигналів, 
  • блок живлення під’єднаний до електромережі, 
  • блок фіксації під’єднаний до джерела живлення, та 
  • кнопка для ручного відпускання/розмикання сигналу».

Важливо: Ці норми щодо систем фіксації застосовуються до одно- та двостулкових розпашних дверей у внутрішніх стінах. Системи фіксації не можна використовувати на зовнішніх дверях без подальших заходів. Класифікація стіни з протипожежним захистом згідно з Розділом 30 пропонує вказівки щодо того, чи затверджена певна система фіксації відповідно до «дозволу органів будівельного контрою». Якщо потрібні додаткові роз'яснення, слід надіслати запит до відповідального вищого органу будівельного нагляду у формі сертифікації проєкту на конкретне майно.

Загалом, системи фіксації також підходять для захищеного використання у внутрішній частині будівлі на протипожежних зовнішніх дверях та вікнах. Зазначені умови експлуатації для температури та вологості повинні дотримуватися у цих використаннях. Однак Німецький інститут будівельної техніки рекомендує отримати принаймні одну додаткову оцінку від експерта з протипожежного захисту. 

Дозвіл на будівельну техніку для систем фіксації

Система фіксації потребує загальний сертифікат затвердження типу (aBG) в якості підтвердження придатності в Німеччині. Для цього вона повинна бути перевірена на придатність відповідно до технічних умов Німецького інституту будівельної техніки (DIBt). Цей тип заяви про погодження, як правило, діє протягом п'яти років і продовжується за запитом.

Якщо термін дії загального сертифікату затвердження типу для системи фіксації закінчується, обладнання більше не допускається для встановлення в будівлі. Однак наявні установки можуть надалі використовуватися, якщо вони відповідають початковим вимогам і регулярно перевіряються та обслуговуються. Тому будівельні оператори повинні зберігати протокол приймання від компанії, яка встановила обладнання, та підтвердження придатності.

Як правило, перевіряються та затверджуються лише повні системи фіксації із усіма відповідними частинами. Заміна окремого компонента для пристрою, який більше не вказаний у результатах загального сертифікату затвердження типу, призводить до того, що вся система фіксації втрачає дозвіл на експлуатацію. Після отримання дійсної авторизації необхідна нова заява про погодження.

Системи фіксації від GEZE — компактні та безпечні

Протипожежні двері з блоком приводу завжди повинні поєднуватися із системою фіксації.

Протипожежні двері з блоком приводу завжди повинні поєднуватися із системою фіксації. © Nikolaus Grünwald / GEZE GmbH

У GEZE є широкий вибір систем фіксації, розроблених спеціально для використання у протипожежній профілактиці. Усі вони перевіряються та сертифікуються згідно з відповідними стандартами та підлягають загальному сертифікату затвердження типу відповідно до вимог Німецького інституту будівельної техніки (DIBt).

Компактні системи фіксації від GEZE складаються з зачинювача верхнього розташування та системи тяги напрямника. Блоки живлення, блок управління з датчиком диму та електромеханічні функції фіксації вбудовані в тяги напрямника, тому на дверях або на стінах відсутні об'ємні деталі. Для варіантів систем для двостулкових протипожежних дверей електричний блок фіксації для обох дверних стулок і механічне регулювання порядку закривання вбудовані в безперервну тягу напрямника.

Радіосистема FA GC 170 — це удостоєна нагород інновація, яка позбавляє потреби в трудомісткому підключенні окремих компонентів системи фіксації. Ця перевага є особливо корисною при дообладнанні існуючих будівель, особливо перелічених будівель.

Перейти до еталонного об’єкта: Дообладнаний протипожежний захист у будівлі «Gründerzeit» (період засновників)

Просте встановлення та введення в експлуатацію через технологію ECwire

Варіанти систем фіксації від GEZE доступні з двожильною технологією ECwire для простого підключення, наприклад, додаткових сигналізаторів диму. Ця система забезпечує зручне встановлення, будування мереж та введення в експлуатацію додаткових стельових датчиків.

Пристрої фіксації від GEZE

До портфоліо GEZE також входить низка пристроїв фіксації для зачинювачів верхнього розташування та вбудованих зачинювачів, підлогових зачинювачів та для автоматичних приводів розпашних дверей. Вони можуть бути індивідуально вбудовані в концепцію будівлі згідно з побажаннями клієнта. Таким чином пристрій фіксації є частиною системи фіксації, яку він утворює разом з блоком управління з датчиком диму, пусковий пристрій, пожежний сповіщувач та блок живлення.

Перейти до систем та пристроїв фіксації від GEZE

Численні стандарти та нормативи

Завдяки своїм фаховим знанням та багаторічному досвіду в плануванні протипожежного захисту, GEZE має чудові можливості для надання всебічної консультаційної підтримки.

Спеціалісти з монтажу GEZE проходять навчання, що відповідає всім стандартам та нормативам, тому встановлені системи фіксації задовольняють усім очікуванням.

Приймання та обслуговування: виконується тільки експертами

Остерігайтеся типових помилок при встановленні систем фіксації

  • обрана система фіксації не вписується в кут відкриття (зачинювач дверей контактує із дверима)
  • двері занадто широкі
  • кабельна траса неправильна/відсутня
  • неможливо видалити дим
  • забруднення обладнання під час будівництва
  • захисна кінцева деталь не знята
  • роботи, проведені після введення в експлуатацію без безпечної експлуатації, забруднення сигналізатора диму 
  • вентиляційні отвори були запечатані після первинного приймання через роботу, що проводиться, і захисні кришки не були зняті після закінчення робіт
  • відстань між нахильним датчиком та стелею занадто мала 
     

Приймання систем фіксації може виконуватися та підтримуватися тільки експертом або уповноваженим представником виробника. Необхідно надати докази цього досвіду.

Технічний огляд та технічне обслуговування можуть також виконуватись технічними працівниками GEZE

Системи фіксації потрібно перевіряти щомісяця та проводити технічний огляд та технічне обслуговування щороку. Щомісячний огляд необхідний, щоб визначити, чи закриваються двері належним чином.

Для безпечної експлуатації системи фіксації, забезпечте наступне:

  • встановлення їх належним чином згідно з положеннями дозволу на будівельну техніку та технічними умовами виробника
  • виконання технічних умов технічного обслуговування
  • дотримання періоду експлуатації змінних компонентів
  • виконання документації з технічного обслуговування
  • дотримання мінімального рівня кваліфікації обслуговуючого персоналу

Звичайно, огляд і обслуговування також може проводитись техніками з обслуговування від GEZE Service GmbH.