Теми

Системи фіксації роблять протипожежні двері доступними

Замикання димозахисних та протипожежних дверей зазвичай дратує людей, яким потрібно минати їх знову і знову. Але якщо вони оснащені системою фіксації, то можуть залишатися відкритими, оскільки системи фіксації гарантують безпечне замикання дверей у разі пожежі. Через те що вони є складним обладнанням, регулярне обслуговування є обов’язковим.

Протипожежні та димозахисні двері — украй потрібні, але зазвичай незручні

Пожежі можуть спалахувати швидко, часто непомітно. Герметизація — це завжди найефективніший засіб запобігання поширенню смертельно небезпечних димових газів. Це означає, що вогнестійкі стіни в будівлях повинні запобігати поширенню вогню і диму якомога довше. Однак це можливо, лише якщо захисні протипожежні бар’єри (протипожежні двері) у протипожежних стінах, тобто двері та брами, будуть у закритому положенні у разі пожежі. Протипожежні двері повинні бути обладнані зачинювачами, щоб вони зачинялися незалежно.

Але такі двері зазвичай важко відчинити. Часто саме відчинення дверей вважається важким і непрактичним. Діти та люди з обмеженими можливостями можуть потребувати додаткової допомоги. Для таких людей двері є бар'єром. Дуже бажано тримати двері відчиненими протягом більш тривалого періоду або на постійній основі за нормальних умов. Однак утримувати двері відчиненими механічно за допомогою клина чи гака — це груба недбалість із точки зору протипожежного захисту, тому що зачинювачі не можуть зачинити двері у разі пожежі.

Системи фіксації від GEZE замість клинів

Затверджені електричні системи фіксації більш вигідні та придатні, ніж клини, з точки зору технології протипожежного захисту. Вони відключають функцію самозакривання дверей протипожежного захисту контрольованим чином. Це означає, що вони тримають протипожежні двері відкритими, але автоматично відпускають їх у разі тривоги, щоб зачинювачі дверей могли виконувати свою роботу.

Системи фіксації — це складні технічні системи. Вони складаються щонайменше з одного пожежного сповіщувача, одного блока живлення, одного пристрою фіксації та одного пускового блока. Пристрої фіксації часто є електромагнітними системами, такими як дверні контактні електромагніти, магнітні клапани та магнітні з’єднання. Дверні контактні електромагніти потребують встановлення магнітних опорних пластин на стіні. Інші системи вже вбудовані в зачинювач дверей або тягу напрямника.

Усі типи пристроїв фіксації мають дещо спільне: вони активуються пожежним сповіщувачем у разі виникнення тривоги або пусковим блоком у разі вимкнення струму. Вони відпускають двері, які потім зачиняються зачинювачем дверей. Якщо двері двостулкові, вбудоване регулювання порядку закривання забезпечує правильне зачинення стулок. Це означає, що захисна мета протипожежних дверей досягнута: вони запобігають поширенню вогню та диму.

Двері можна відпускати вручну в будь-який час

Якщо відчинені двері потрібно зачинити, втручання можливе в будь-який час, і функція фіксації може бути активована вручну. Це пояснюється тим, що типова авторизація Німецького інституту будівельної техніки (DIBt) передбачає варіант активації вручну. Ця функція може виконуватися кнопкою для ручного відпускання/розмикання сигналу, який вимикає струм утримання. Вона має позначатись червоним кольором і мати напис «закрити двері». Такі кнопки також повинні розташовуватися неподалік, і не повинні закриватися дверима, які перекривають доступ. Якщо пристрій фіксації може бути активований легким натисканням на стулку дверей, кнопка для ручного відпускання/розмикання сигналу не потрібна.

Крім того, приводи розпашних дверей і зачинювачі з електричним приводом, які дозволяють майже без опору минати протипожежні двері, повинні враховуватися як частина (пристрій фіксації) системи фіксації, і можуть бути включені як компоненти системи фіксації, як, наприклад, блок живлення, пусковий блок та пожежний сповіщувач.

Типова авторизація систем фіксації

Система фіксації вимагає загальної авторизації (aBG) в якості підтвердження придатності в Німеччині. Для цього вона повинна бути перевірена на придатність відповідно до вимог Німецького інституту будівельної техніки (DIBt). Цей тип авторизації, як правило, діє впродовж п'яти років, продовжується за запитом.

Якщо термін дії загальної авторизації для системи фіксації закінчується, обладнання більше не допускається для встановлення в будівлі. Однак наявні установки можуть надалі використовуватися, якщо вони відповідають початковим вимогам і регулярно перевіряються та обслуговуються. Тому оператори будівлі повинні зберігати протокол приймання від компанії, яка встановила обладнання, та підтвердження придатності.

Як правило, перевіряються та затверджуються лише повні системи фіксації з усіма відповідними частинами. Заміна окремого компонента для пристрою, який більше не вказаний у типовій авторизації, призводить до того, що вся система фіксації втрачає дозвіл на експлуатацію. Після отримання дійсної авторизації потрібна нова процедура приймання.

Системи фіксації від GEZE — компактні та безпечні

Протипожежні двері з дверними приводами завжди повинні поєднуватися із системою фіксації.

Протипожежні двері з дверними приводами завжди повинні поєднуватися із системою фіксації. © N. Grünwald / GEZE GmbH

У GEZE є широкий вибір систем фіксації, розроблених спеціально для використання в протипожежних системах. Усі вони перевіряються та сертифікуються згідно з відповідними стандартами та підлягають загальній авторизації відповідно до вимог Німецького інституту будівельної техніки (DIBt).

Компактні системи фіксації від GEZE складаються з одного зачинювача верхнього розташування та однієї системи тяги напрямника. Блоки живлення, блоки управління з датчиком диму та електромеханічні системи фіксації вбудовані в тяги напрямника, тому на дверях або на стінах відсутні об'ємні деталі. Для варіантів систем для двостулкових протипожежних дверей електрична функція для обох дверних стулок і механічне регулювання порядку закривання вбудовані в безперервну тягу напрямника.

Особливістю, відзначеною нагородами, є радіосистема FA GC 170, яке виключає потребу в трудомісткому підключенні окремих компонентів системи фіксації. Ця перевага особливо корисна при додатковому обладнанні наявних будівель, зокрема пам’яток архітектури.

Перейти за посиланням: Додаткове обладнання протипожежним захистом у пам’ятках архітектури

Просте встановлення та введення в експлуатацію з технологією ECwire

Варіанти систем фіксації від GEZE доступні з двожильною технологією ECwire для простого підключення до електромережі, наприклад, додаткових детекторів диму. Ця система забезпечує зручне встановлення, створення мереж та введення в експлуатацію додаткових стельових датчиків.

Пристрої фіксації від GEZE

До лінійки GEZE також входить низка пристроїв фіксації для зачинювачів верхнього розташування та вбудованих зачинювачів, підлогових зачинювачів та для автоматичних приводів розпашних дверей. Вони можуть бути індивідуально вбудовані в концепцію будівлі згідно з побажаннями клієнта. Пристрій фіксації є частиною системи фіксації, яку він утворює разом з блоком управління з датчиком диму (включно з пусковим пристроєм, пожежним сповіщувачем та блоком живлення).

Перейти до систем та пристроїв фіксації від GEZE

Численні стандарти та нормативи

GEZE може надати комплексну консультаційну підтримку, ґрунтуючись на своїх експертних знаннях та багаторічному досвіді планування протипожежного захисту.

Спеціалісти з монтажу GEZE проходять навчання, що відповідає всім стандартам та нормативам, тому встановлені системи фіксації задовольняють усі вимоги.

Приймання та обслуговування: виконується тільки експертами

Остерігайтеся типових помилок під час встановлення систем фіксації

 • обрана система фіксації не вписується в кут відкриття (зачинювач дверей контактує із дверима)
 • двері занадто широкі
 • схема кабелів неправильна/відсутня
 • неможливе димовідведення
 • забруднення обладнання під час будівництва
 • захисна кінцева деталь не знята
 • робота після введення в експлуатацію без захисту, забруднення сигналізатора диму 
 • вентиляційні отвори були запечатані після первинного приймання для проведення робіт, і захисні кришки не були зняті після закінчення робіт
 • відстань від нахильного датчика до стелі занадто мала (потрібно мінімум 20 мм над датчиком диму)

Приймання та обслуговування систем фіксації може здійснюватися тільки експертом або уповноваженим представником виробника. Компетентність цих працівників повинна бути підтверджена.

Технічний огляд та технічне обслуговування можуть також виконуватися технічними працівниками GEZE

Системи фіксації потрібно перевіряти щомісяця та проводити технічний огляд та технічне обслуговування щороку. Щомісячний огляд потрібен, щоб визначити, чи закриваються двері належним чином.

Для безпечної експлуатації систем фіксації слід забезпечити такі кроки:

 • правильний монтаж відповідно до вимог типової авторизації або даних виробника.
 • виконання вимог щодо технічного обслуговування
 • дотримання періоду експлуатації змінних компонентів
 • дотримання документації з технічного обслуговування
 • дотримання мінімального рівня кваліфікації обслуговуючого персоналу

Звичайно, огляд і обслуговування може проводитися техніками з обслуговування від GEZE Service GmbH.