Протипожежний захист у Магдебурзькому соборі — з бездротовими рішеннями GEZE для систем фіксації

Вражаючий Магдебурзький собор є важливим орієнтиром міста і популярним напрямком для туристів з усього світу. У будівлі, яка є настільки історично важливою та універсальною, комплексний підхід повинен включати комфорт переміщення, протипожежний захист та захист історичної пам’ятки. Інтеграція цих факторів в існуючі конструкції, які перебувають під захистом як історична спадщина, є справжнім викликом. Системи фіксації GEZE, радіосистеми та радіодатчики диму можуть ідеально впоратися з цими проблемами.

Сучасні заходи протипожежного захисту та захисту пам’яток в історичній будівлі

Як показала трагічна пожежа у Нотр-Дамі, сучасний протипожежний захист надзвичайно важливий для такої історично цінної та часто відвідуваної будівлі як Магдебурзький собор. У той самий час будівельні роботи на історичних пам’ятках повинні відповідати застосовним положенням щодо захисту пам’яток, коли використовуються протипожежні двері для створення протипожежних зон та встановлюються додаткові системи сигналізаторів диму. До того ж повинно бути якомога менше втручань в архітектуру та структуру захищених історичних пам’яток.

Заходи щодо модернізації та протипожежного захисту, ініційовані Фондом соборів та замків у Саксонії-Анхальт (Stiftung Dome und Schlösser in Sachsen-Anhalt), було спроектовано Sußmann + Sußmann AR Magdeburg та реалізовано Tischlerei Wagner, при чому системи фіксації було встановлено та затверджено Kötter & Siefker Bernburg.

Під час модернізації існуючих будівель важко все продумати, зокрема, якщо старі плани не відображають усіх деталей. Стелі та стіни собору, які перебувають під захистом, повинні були залишатися недоторканими. Бездротові рішення були необхідні для економії робочих зусиль та витрат. Крім того, слід було уникати альтернативних, непогоджених рішень щодо розширення. Надійна, сертифікована та довершена система GEZE дозволила відзначитися в цьому проекті.

Давід Юнгблют (David Jungbluth), офіційний експерт та галузевий менеджер в Kötter & Siefker Berneburg

Виклик собору: високі стелі вимагають додаткових стельових датчиків

Так звана «Кімната столяра і муляра», яка тривалий час використовувалася як місце для зберігання архітектурних деталей і простих реставраційних робіт (відкоси, статуї, ліпнина, колони тощо), повинна перетворитися на простір для виставок та заходів у майбутньому. Велика кількість відвідувачів, які, як очікується, будуть використовувати простір, вимагає можливого утримання дверей у зафіксованій відкритій позиції. Оскільки «Кімната столяра» також планується як окрема протипожежна секція, протипожежні двері мають зачинятися автоматично у разі тривоги.

Оскільки стелі надзвичайно високі, тут потрібні були два додаткові стельові датчики. Кабелі потрібно було приховати у стикових з’єднаннях, що означало б суттєві додаткові витрати в зоні стикового з’єднання, а також певний обсяг робіт з висікання та вирізання. Питання, пов’язані із захистом пам’ятки, вимагали би складних і затратних щодо часу правових та регуляторних дозволів.

Я добре знаю Магдебурзький собор і його захищену історичну конструкцію — зрештою, я сам проводжу екскурсії по ньому. Хоча дерев’яні протипожежні двері Schörghuber добре вписуються у візуальне оточення, технічні елементи, такі як зачинювачі дверей і системи сигналізації наявності диму кидають виклик. Невеликі системи фіксації GEZE з радіомодулями разом зі стельовими радіодатчиками тут є ідеальним рішенням, адже між змонтованими на перемичці датчиками та стельовими датчиками непотрібні жодні кабельні з’єднання.

Вагнер (Wagner), головний столяр

Системи фіксації в хорах забезпечують достатній комфорт переміщення та протипожежний захист

Чудовий приклад гармонії між простотою використання та сучасними заходами протипожежного захисту можна побачити на вході до хорів, до яких можна потрапити через двоє дверей. Одна сторона призначена для входу, інша сторона — для виходу, а це означає відсутність метушні, коли церковний хор приходить і йде. Через великий вхідний та вихідний потоки у певний час, надзвичайно важливо, щоб двері зачинялися тихо, та їх можна було утримувати відчиненими за необхідності — зрештою, урочистій службі не повинен заважати грюкіт дверей.

У той самий час системи фіксації повинні автоматично зачиняти протипожежні двері у разі пожежі, щоб запобігти поширенню диму та вогню. Особливо важливо було налаштувати нові протипожежні зачинювачі для хорів, оскільки раніше тут використовувалися лише звичайні двері. Протипожежні зачинювачі або інші протипожежні засоби були відсутні, наявні були тільки системи пожежної сигналізації.

Двоє нових дерев’яних протипожежних дверей було виготовлено Tіschlereі Wagner з Кербеліца, Німеччина. Зачинювачі дверей GEZE TS 5000 R з ковзною планкою, з електричним пристроєм фіксації, регульованою силою закривання та вбудованою функцією демпфування відкриття забезпечують безшумне зачинення дверей та, за необхідності, утримання у відчиненому стані. Блок управління з датчиком диму, інтегрований у систему фіксації, гарантує, що двері зачиняться автоматично у разі пожежі.

Магдебурзький собор — історична пам’ятка та магніт для туристів

Краєвид на Магдебурзький собор з річки. © Штефан Даут (Stefan Dauth) / GEZE GmbH

Вражаючий Магдебурзький собор є символом міста. © Stefan Dauth / GEZE GmbH

Магдебурзький собор, офіційною назвою якого є Собор Святої Катерини та Святого Маврикія, вважають першим собором у Німеччині, який було спроектовано повністю в готичному стилі.

Попередня церква на цьому місці мала загальнонаціональне значення як місце поховання імператора Священної Римської імперії — Оттона Великого. Автентичну будівлю собору було знищено внаслідок пожежі у 1207 році. Складне будівництво готичного собору розпочалося у 1209 році, а його освячення — в 1363 році.

Ретельно продумані роботи з будівництва собору тривали більш як 300 років. В 1520 році дві вражаючі башти церкви було завершено — північна вежа та її зовнішня платформа доступні для відвідування як частина екскурсії з супроводом.

Кількість відвідувачів свідчить про те, наскільки важливою є історична будівля сьогодні: окрім прихожан, які відвідують богослужіння діючої приходської протестантської церкви, більш як 100 000 туристів відвідують вражаючу готичну будівлю щороку.

Коротко про всі вироби GEZE у Магдебурзькому соборі

  • Системи фіксації з індивідуальними пристроями фіксації дверей TS 5000 R та R-ISM
  • Радіомодулі для бездротового з’єднання компонентів з системами фіксації GEZE GC 171
  • Радіодатчик диму GC 172 для бездротового з’єднання з радіомодулем GC 171