Тенденції та виклики в галузі охорони здоров’я — GEZE у розмові з Магнусом Ніклом

Рішення GEZE роками встановлюють стандарти в галузі охорони здоров’я. Одна з причин цього полягає в тому, що ми тісно взаємодіємо з багатьма зацікавленими сторонами. Тільки так ми розуміємо потреби та побажання наших клієнтів та партнерів, та вдосконалюємо наші продукти і рішення. Коли мова йде про охорону здоров’я та будівлі лікарень, нам не уникнути теми «цілющої архітектури». І тоді згадується назва «Nickl & Partner Architects». Ми зустрілися з Магнусом Ніклом, членом дирекції міжнародної архітекторської практики, у штаб-квартирі у м. Мюнхен, щоб обговорити останні тенденції та проблеми в галузі охорони здоров’я.

GEZE: Нормативні акти з охорони здоров’я налічують багато різних вимог щодо виготовлення дверей та вікон; деякі з ключових аспектів включають: безбар'єрний простір, гігієну, мікроклімат у приміщенні та надання доступу до маршрутів евакуації. Однією з особливостей цієї галузі є вплив архітектури на здоров’я та самопочуття пацієнтів — так звана цілюща архітектура. Якою була ваша мотивація працювати в цій галузі та як виникли концепція та термін «цілюща архітектура»?

Магнус Нікл: Це сталося давно. Концепція цілющої архітектури з’явилася понад 40 років тому, і пов'язана з моїм батьком професором Гансом Ніклом. Після того як він вивчився на архітектора, він запитав себе: «Що мене насправді цікавить? В якій галузі я, як архітектор, можу зробити реальний соціальний внесок?» Звичайно ж, він побудував церкву і зазнав усіх злетів та падінь, які виникають під час будівництва. Будівництво будинків ніколи особливо його не цікавило. А офісні будівлі були для нього занадто простими. Тож одразу після закінчення університету він влаштувався на роботу до компанії, яка на той час будувала лікарні. Але то були 60–70-ті роки, коли лікарні являли собою класичні побутові будівлі. В основному їх розглядали через призму модульної сітки. Якою є ідеальна сітка? Як ми можемо умістити у неї всі функції? Іншими словами, як зробити лікарню привабливою, економічною та практичною, так би мовити, «квадратіш, практіш, гут»? Саме тоді виникла рання ідея створення іншого типу архітектури лікарні, іншої філософії, яка зосереджувалась насамперед на пацієнтах та їх одужанні. Це були основи «цілющої архітектури», які постійно розвивалися разом з численними проєктами, публікаціями та професорською діяльністю моєї матері.

Магнус Нікл у мюнхенському офісі та штаб-квартирі Nickl & Partner Architects

У рамках великих будівельних проєктів Магнус Нікл рекомендує проводити тісну співпрацю між представниками галузі та архітектором на початкових етапах. © GEZE GmbH

GEZE: Які загальні принципи концепції «цілющої архітектури»?

М.Н.: Основні принципи походять з азів нашої архітекторської практики. І, звичайно ж, неймовірно важливу роль відіграє світло. Для нас завжди було важливим, щоб у кімнаті кожного пацієнта була можливість бачити, що відбувається на вулиці. Наші коридори — це не темні тунелі, натомість вони забезпечують чітку орієнтацію. Нам подобається створювати різні подвір’я, які можна облаштувати у найрізноманітніший спосіб. Вид із вікна також є дуже важливим. Загалом, у нас рівномірний дизайн приміщень, де ви рухаєтесь, начебто ви — частина симфонії, перебуваєте всередині музичної композиції. Через фойє та громадські зони переходите у напівприватну зону. Там містяться оглядові та процедурні кабінети, які є дещо більш ізольованими. Далі розташована приватна сфера, де кімнати для пацієнтів фактично стають тимчасовою домівкою, в якій пацієнт почуває себе у безпеці.

Дізнатися більше про «цілющу архітектуру»

Ми хочемо, щоб просторові елементи розташовувалися рівномірно, і щоб люди рухались як симфонія, як своєрідна мелодія по просторах будівлі. Завдання полягає в тому, щоб створити приміщення, які відповідають техніці безпеки, але залишаються при цьому дуже відкритими.

Магнус Нікл, архітектор та член дирекції Nickl & Partner Architects

GEZE: Техніка безпеки — це ключовий аспект, коли йдеться, наприклад, про уникнення ризиків зараження. З цієї точки зору ми пропонуємо рішення для дверей та віконної техніки з мінімальним рівнем контакту. Які існують конкретні потреби, на вашу думку?

М.Н.: Я, наприклад, прихильник загального використання автоматичних розсувних дверей або дверей, які можна відкрити ліктем, щоб менше торкатися руками. І мова йде не лише про двері та вікна, але і, наприклад, про умивальники з інфрачервоними датчиками. Зрештою, основною метою є запобігання можливим джерелам зараження, зокрема, використовуючи автоматизаційні рішення в операційних залах. Адже цей аспект є предметом палких дискусій у лікарнях і становить величезну проблему! Якби на те моя воля, використання автоматичних розсувних дверей не обмежувалося б лише операційними залами. Окрім санітарно-гігієнічного аспекту, в палатах також можна знайти цікаві архітектурні рішення. Нещодавно я побачив чудовий проєкт у Нідерландах: у палатах були встановлені великі розсувні двері. У Німеччині через ціну така реалізація малоймовірна, але в результаті ці кімнати для пацієнтів були дуже високоякісними, оскільки там були дуже широкі коридори для різних потреб, наприклад там розташовувались відкриті кухні, можна було пообідати тощо. Але в той же час пацієнти могли закрити розсувні двері і залишитися у своєму приватному просторі. І знову ж таки, це створює дуже рівномірну просторову концепцію, що, як на мене, дуже чудово. І саме в таких ситуаціях ви, як виробник, можете зробити свій вклад у майбутнє.

GEZE: Говорячи про майбутнє, у нас є ще одне питання про цифровізацію та BIM. Ми підтримуємо наших клієнтів вже на початковій стадії проєкту в рамках планування будівель. Який у вас досвід роботи з BIM?

М.Н.: У міжнародному масштабі тему BIM потрібно розглядати по-різному. Тут, у німецькомовних країнах, тобто Австрії, Німеччині та Швейцарії, ця концепція перебуває ще на стадії становлення. А США та деякі країни Азії просунулися вже сильно вперед. Але, звичайно ж, така цифровізація є величезним викликом для промисловості, а також для нас, як для архітекторів. У нас часто виникають проблеми під час тендерів, через те, що цими ноу-хау просто не можна скористатися. Просто спробуйте зателефонувати у різні компанії та попросити файл Revit для конкретного приводу дверей! Більшість з них не зможуть цього зробити. У той же час нам, на жаль, часто доводиться займати нейтральну позицію, оскільки 80 відсотків наших будівельних проєктів припадає на державний сектор. Ми постійно стикаємося з питанням про те, якою мірою ми хочемо та можемо використовувати шаблони від окремих постачальників, цілком усвідомлюючи, що нам, можливо, доведеться змінити їх знову після виграшу контракту та все перерахувати.

Читайте детальніше про BIM

GEZE: Схоже, що планування будівлі все ще пов'язане з викликами; до речі, ви можете завантажити файл Revit у нас... Але перевага BIM також полягає у тому, що існує можливість враховувати комплексний життєвий цикл будівлі. Як ви це бачите і які вимоги вам пред’являють оператори?

М. Н.: Розгляд усього життєвого циклу стає все більш важливим і, в цьому випадку переваги BIM є очевидними. Це означає, що ви можете легко надати інформацію про атрибути: той чи інший привід дверей має рухому частину або ремінь з життєвим циклом три роки. І тоді менеджер управління інфраструктурою об’єкта може автоматично замовити деталь через систему технічного обслуговування та заздалегідь замінити її. В результаті я можу досягти кінцевої мети кожного оператора, тобто нульового простою. Уявіть, що важлива процедурна кімната, яка потрібна, особливо в часи коронавірусу, більше не доступна для використання. І тоді потрібно телефонувати керівнику управління інфраструктурою об’єкта, і їм в свою чергу теж потрібно телефонувати, щоб знайти клиновий ремінь, а потім замовити його. І цього не можна допускати, адже це займає занадто багато часу. Це великий виклик завтрашнього дня, і всі ці моделі можуть йому запобігти . Завдяки BIM та послідовній цифровізації ми маємо можливість надзвичайно скоротити час простою, діяти проактивно та повністю в інтересах оператора, і, зрештою, пацієнтів.

GEZE: Пане Нікл, дуже дякуємо за цікаву розмову!

GEZE — партнер для архітекторів та планувальників

Ви можете безкоштовно завантажити наші дверні об’єкти BIM з bim.geze.com та вбудувати їх у свою систему САПР. Ми допомагаємо вам у створенні планів розгортки BIM та з необхідними вимогами до дверних об’єктів для правильного та цілісного спеціалізованого планування ваших дверей.

Завантажити дверні об’єкти BIM

Оскільки ми мислимо з точки зору рішень, що складаються з продуктів, програмного забезпечення та послуг, ми приймаємо участь з самого початку проєкту. Наприклад, ми звільняємо вас від роботи зі списками дверей та елементів, щоб ви могли зосередитися на найважливішому.