Поради щодо систем безпеки вікон, аналізу безпеки та класів захисту

Природна вентиляція з автоматичними вікнами — це комфортно та ефективно. Однак електроприводні вікна потребують захисних заходів відповідно до визначених класів захисту. Тут ви знайдете поради щодо виконання оцінки ризиків для електроприводних вікон і комплексних системних рішень для безпечної експлуатації вікон.

Автоматичні вікна дозволяють контролювати природну вентиляцію

Автоматичні електроприводні вікна сприяють гарній гігієні повітря в приміщенні.

Електроприводні вікна з моторизованим приводом вважаються машинами та устаткуванням

Електроприводні вікна з моторизованим приводом вважаються машинами та устаткуванням

Регулярна вентиляція внутрішніх приміщень, в офісах, школах і місцях масових зібрань є ключовою проблемою в повсякденному житті багатьох людей, і не тільки з початку пандемії коронавірусу. Архітектори та планувальники зацікавлені в природній вентиляції з використанням вікон, особливо при створенні будівель, що не мають впливу на клімат. Ще один важливий аспект — забезпечення здорової гігієни повітря в приміщенні. Автоматичні електроприводні вікна — відмінний вибір для цієї ситуації. Однак в залежності від прикладу монтажу можуть знадобитися захисні заходи для забезпечення безпечної експлуатації.

Завдання електроприводних вікон для архітекторів і планувальників

Електроприводні вікна з блоками приводу для відчинення та зачинення вважаються машинами, і тому класифікуються відповідно до Директиви 2006/42/EC щодо безпеки машин та устаткування. Тому важливо визначити індивідуальні характеристики електроприводного вікна в будівлі на ранній стадії та забезпечити у всіх заходах регулювання протягом усього процесу планування, виробництва та введення в експлуатацію, щоб машина підтримувала достатній рівень захисту для уникнення нещасних випадків. Директива щодо безпеки машин та устаткування вказує, що в ході введення машини в експлуатацію, має проводитися оцінка ризику, в ході якої аналізується, чи знаходиться вікно в небезпечній зоні та чи представляє воно будь-які ризики, а також які заходи безпеки мають бути проведені.

Завершення аналізу безпеки та визначення правильної системи безпеки вікон

Автоматичне вікно з ланцюговим приводом

Автоматичним вікнам присвоюються різні класи захисту.

У GEZE ми використовуємо свій аналіз безпеки для визначення основних аспектів, що мають відношення до безпеки; його можна використовувати в якості керівництва для проведення оцінки ризиків згідно з Директивою щодо безпеки машин та устаткування, що діє у всій Європі. Наш аналіз безпеки показує, як можна виключити або зменшити потенційні небезпеки, пов’язані з електроприводними вікнами, в залежності від конкретного прикладу монтажу та групи користувачів. У ньому також описані можливі технічні рішення для необхідних захисних заходів під час виведення машини на ринок, а також вказані будь-які залишкові ризики.

Як визначаються класи захисту автоматичних вікон?

Зазвичай при оцінці ризику та визначенні безпеки електроприводних вікон враховуються три основні елементи:

  • Положення монтажу: Чи є вільний доступ до електроприводних вікон, чи відстань до нижнього краю стулки перевищує 2,5 м?
  • Як використовується простір: Чи регулярно користуються цим приміщенням люди, які потребують додаткового захисту (наприклад, діти в школах або дитячих садках) або особи, яких не можна проінструктувати щодо безпечного використання (наприклад, в місцях масових зібрань та торгових приміщеннях)?
  • Активація: Експлуатація автоматична чи ручна, але без візуального контролю?

На підставі цих чинників визначаються класи захисту від 0 до 4, а також відповідні захисні заходи для мінімізації ризику.

Небезпечні зони на електроприводних вікнах.

Небезпечні зони на електроприводних вікнах.

Який потенціал небезпеки становлять електроприводні вікна?

На додаток до оцінки конструктивних обставин, таких як ймовірність падіння стулки, важливо оцінити точки затискання та зміщення на передніх та бокових кантах стулки, які можуть являти собою небезпечну зону під час зачинення. Це особливо актуально в таких будівлях, як школи, дитячі садочки та лікарні, а також у будівлях, відкритих для відвідування, як-от місця громадських зібрань та торгові приміщення. Зокрема, тут важливо стежити за тим, щоб неправильне або недбале використання вікна не призвело до травм.

Чи всі автоматичні вікна потребують захисних заходів?

Вікна, які є частиною системи димо- і тепловідведення та не використовуються для вентиляції, а також кватирки, встановлені на висоті більше 2,5 метрів, отримують клас захисту 0 і не потребують додаткових захисних заходів.

Які класи захисту відносяться до кватирок?

Вільно доступні кватирки потрапляють в групу оцінки, в якій оцінюється використання приміщення та тип активації. Класи захисту 1 і 2 застосовуються, зокрема, в офісах і житлових будинках, де користувачі можуть бути проінструктовані щодо безпечної експлуатації та, отже, можуть оцінити потенціал небезпеки.

Групи користувачів, яких не можна проінструктувати про безпечне використання вікон, наприклад в торгових центрах або місцях громадських зібрань, а також люди, які не можуть швидко реагувати, чи люди, які потребують особливого захисту, наприклад в дитячих садках, приведуть до більш високих класів захисту 3 і 4, поряд з автоматичною активацією електроприводних вікон, наприклад, через систему управління будівлею.

Класи захисту 3 і 4 забезпечує високі характеристики безпечної експлуатації вікон

Віконний захист від затискання може бути реалізований з використанням різних компонентів.

Віконний захист від затискання може бути реалізований з використанням різних компонентів.

Можливі захисні заходи для забезпечення класу захисту 3 включають, наприклад, обмеження ширини відчинення основного канту закриття втулки до 200 міліметрів або обмеження руху стулки в напрямку зачинення максимум до 5 міліметрів в секунду. Приводи склопідйомника GEZE в стандартній комплектації забезпечують клас захисту 3. Якщо необхідні захисні заходи, що відповідають класу захисту 4, вони можуть бути забезпечені пристроями безпеки при дозволеній експлуатації.

Щоб забезпечити повну автоматизацію електроприводних вікон, захисні датчики в поєднанні з модулем IQ box Safety є кращою альтернативою: це протестоване TÜV рішення для захисту канту закриття втулки електроприводних вікон за допомогою контактних або безконтактних датчиків для приводів GEZE 24V IQ windowdrive.

Як IQ box Safety покращує безпечну експлуатацію вікон для користувачів?

IQ box Safety забезпечує безпечне зачинення автоматичних кватирок для всіх груп користувачів, захищаючи точки затискання та заміщення на передніх та бокових кантах стулки. Захист від затискання надійно зупиняє або змінює напрямок зачинення, якщо безконтактні або контактні датчики виявляють сторонній предмет. Це означає, що вікна не можуть затиснути людей, руки та пальці. Запобіжники для пальців, особливо важливі в школах і дитячих садах, оскільки вважається, що діти потребують особливого захисту.

Інші переваги IQ box Safety

  • Максимальна безпека відповідно до Директиви щодо безпеки машин та устаткування
  • Протестовано TÜV відповідно до EN ISO 13849-1
  • Простий монтаж і налаштування параметрів за допомогою автоматичної конфігурації: затисніть, вставте і готово
  • Відповідне рішення для будь-якого застосування і режиму роботи
  • Підходить для природної вентиляції, а також для систем димо- і тепловідведення. В разі виникнення надзвичайної ситуації сигнали тривоги мають пріоритет
  • 4 попередньо сконфігуровані входи датчиків для планок запобіжних вимикачів і оптичних датчиків — гнучкі поєднання у відповідності з характеристиками вікна

З IQ box Safety ми можемо запропонувати відповідне рішення для багатьох різних характеристик автоматичних вікон — навіть для самих високих вимог безпеки з класом захисту 4.

Д-р Домінік Ландерер, менеджер управління продукцією GEZE

Які переваги пропонує IQ box Safety в порівнянні з іншою продукцією для безпечної експлуатації вікон?

IQ box Safety є протестованим TÜV рішенням і відповідає стандартам EN ISO 13849-1 та -2. Цей модуль підходить для застосування у природній вентиляції, а також у системах димо- і тепловідведення (SHEV) з функцією вентиляції. Монтажна рейка зі знімними затисками та чотирма попередньо сконфігурованими входами датчиків для планок запобіжних вимикачів і безконтактних датчиків дозволяє швидко та просто вводити в експлуатацію всю систему, а також забезпечує високу гнучкість та творчу свободу під час проектування систем димо- і тепловідведення вікон. 

З IQ box Safety ми пропонуємо планувальникам, монтажним організаціям і операторам комплексне рішення з одного джерела, забезпечуючи тим самим безпечну експлуатацію самих різних типів вікон, зокрема з класом захисту 4.

Дізнайтесь більше про безпечну експлуатацію вікон

У найближчому майбутньому ми будемо жити та працювати в будівлях, що не мають впливу на клімат. Природна вентиляція за допомогою електроприводних вікон може стати однім з основних шляхів для досягнення цієї мети, яка набуває все більшого значення для архітекторів і планувальників.

Д-р Домінік Ландерер, менеджер управління продукцією GEZE

Передові концепції вентиляції будівель, придатних для життя

Наша мета — сприяти розвитку будівель, придатних для життя. Спочатку ми робимо це за допомогою інноваційної продукції, яка допомагає просувати як безпеку, так і об’єднання в мережу з технологією будівлі для реалізації концепції природної вентиляції в будівлях. Ми виступаємо в якості партнера архітекторів і планувальників, даючи поради на ранній стадії щодо природної вентиляції, відповідних аспектів безпеки для електроприводних вікон і будь-яких необхідних захисних заходів у зв’язку з цим. Ми також виступаємо в якості експертів для наших клієнтів, коли вони розробляють альтернативні рішення для запобігання ризиків безпеки на початкових етапах.

Наші консультанти об’єктів доступні по всій Німеччині, вони дають консультації щодо всієї нашої продукції уважно до специфіки будівлі, а також працюють з планувальниками для розробки можливих рішень окремих проблем.

У GEZE ми прагнемо запропонувати архітекторам і планувальникам максимальний простір планування та творчу свободу, а також допомогти поліпшити якість життя та комфорту в будинках за рахунок безпечного використання автоматичних вікон.

Д-р Домінік Ландерер, менеджер управління продукцією GEZE