Людські жертви в результаті пожежі — це людські жертви від диму. Димо- та тепловідведення (RWA) може врятувати життя
Найчастішою причиною смерті чи травм при пожежі є вдихання диму. Димові гази можуть призвести до втрати свідомості всього за три вдихи, а до смерті — за десять. Токсичні димові гази також становлять серйозну небезпеку, однак ці дими можуть швидко виводитися назовні за допомогою системи димо- та тепловідведення (RWA).
Випари загрожують життю
У разі пожежі приміщення можуть швидко заповнити токсичні димові гази.
Без диму не буває вогню: При спалюванні 10 кг паперу або картону виділяється до 10 000 м³ диму. Навіть палаючий кошик з паперовими відходами швидко наповнює офіс димом від підлоги до стелі. Коли спалахує пожежа, найбільшу небезпеку для людей, що потрапили в неї, і пожежників становить саме дим.
Події розгортаються блискавично. Зменшується видимість за період менше трьох хвилин. Люди не можуть зорієнтуватися і починають панікувати. Шляхів евакуації за планом будівлі вже не видно. Також виділяється оксид вуглецю (СО). Концентрація цього газу швидко збільшується під час пожежі. Вдихання оксиду вуглецю викликає головний біль, симптоми отруєння, непритомність і, зрештою, смерть.
Аварійні та евакуаційні виходи без диму
Токсичні димові гази повинні бути усунені з будівлі якомога швидше. Димовідводи встановлюються для забезпечення природної витяжки диму. Ці системи можна активувати автоматично (через сигналізатори диму) або вручну (за допомогою кнопки управління системами димо- та тепловідведення). Вони відкривають вентиляційні отвори, такі як вікна або фрамуги.
Вони відводять пари та теплову енергію з будівлі. Шляхи евакуації за планом будівлі залишаються вільними від диму, і пожежники можуть швидко братися до справи саме там, де вони потрібні.
Для витяжки диму потрібне свіже повітря
Системи димо- та тепловідведення (RWA) залежать від витяжки диму зверху та припливу приточного повітря знизу. Це приточне повітря підтримує пожежогасіння таким чином:
- збільшуючи термічну взаємодію, у результаті чого дим швидше втягується через вікна або отвори у даху (ефект димоходу),
- створення прошарку вільного від диму вздовж нижньої частини приміщення, щоб забезпечити видимість аварійних та евакуаційних виходів,
- зменшення кількості димових газів і вибухонебезпечних тліючих газів внаслідок чистішого згоряння,
- зменшення тепла, що дасть змогу пожежникам наблизитися до пожежі.
Витяжка диму, витягання тепла та системи RWA
Вентиляційний отвір є частиною протипожежної профілактики та рятує життя у випадку пожежі. Ціль — створити стабільний шар повітря з мінімальною кількістю диму біля підлоги для безпечного використання аварійних та евакуаційних виходів. Відкрита витяжка диму також відводить тепло від вогню. Це означає, що навантаження на несучі або розділові компоненти конструкції значно розширюється. Із цієї причини терміни витяжка диму та відведення диму/тепла (RWA) часто використовуються як синоніми.
- Витяжка диму позначається як природна витяжка диму (NRA), якщо вона працює на основі підйомної сили у висхідному потоці нагрітого повітря без додаткових вентиляційних приводів (наприклад, вентиляторів).
- Прилади природної системи димо- та тепловідведення (NRWG) включають, наприклад, вікна, фрамуги, вентиляційні жалюзі, які автоматично відкриваються у разі пожежі та допомагають виводити з будівлі дим та гарячі димові гази.
Відповідно до DIN EN 12101-2, NRWG — це природний димо- і тепловідвідний пристрій, призначений для встановлення у складі системи димо- та тепловідведення (RWA) в будівлях.
NRWG складається з:- вікна та пов'язаних з ним компонентів (профілів, ущільнення, фурнітури),
- наповнювача (наприклад, скло, панелі) та
- системи привода з пов'язаними з нею компонентами (привод, консолі, фурнітура).
- Механічна витяжка диму (MRA) працює з моторизованим приводом, наприклад, з вентиляторами витяжки диму. Дим може виводитися через вентиляційні канали або без них.
Матеріали в стінах чи даху описуються як витягання тепла (WA), якщо вони плавляться за більш високої температури або руйнуються в процесі. Створені таким чином отвори уможливлюють відведення тепла від вогню з палаючого приміщення. Енергія, яка витягується з приміщення у вогні, таким чином далі не нагріває несучі або розділові компоненти конструкції. У результаті ці будівельні компоненти досягають своєї критичної температури пізніше.
Витягання тепла таким чином подовжує функціональність таких компонентів. Витягання тепла загалом набуває ефективності, коли пожежа палає протягом деякого часу. Димові гази також витягуються через отвори. Але це відбувається занадто пізно з точки зору захисту людей та боротьби з вогнем. Тому витягання тепла — це не те саме, що витяжка диму!
Термін димо- та тепловідведення та технічні системи, що виконують цю функцію, скорочено позначаються як RWA. Природні системи димо- та тепловідведення (RWA) складаються з таких елементів:
- пристрій димо- та тепловідведення (NRA), наприклад вікна, верхні фрамуги, вікна для плоского даху, кожен з системою привода
- блок управління та джерело живлення (панель управління)
- пусковий механізм (наприклад, сигналізатор диму, кнопка управління системами димо- та тепловідведення)
- подача приточного повітря (наприклад, через відкриті вікна чи двері)
- димові екрани за потреби (для поділу великих приміщень)
Функції RWA
Системи димо- та тепловідведення (RWA) виконують функції протипожежної профілактики для захисту людей. Однак вони також мають додаткові функції:
Захист людей | Захист довкілля | Захист майна |
Активний порятунок | Мінімізація шкоди, заподіяної в результаті пожежогасіння | Протипожежна підтримка |
Пасивний порятунок | Мінімальне використання вогнегасних речовин | Вентиляція під час пожежі |
Локалізація вогню | Мінімізація теплового навантаження |
Рішення для систем димо- та тепловідведення (RWA) від GEZE
GEZE пропонує повноцінні рішення для відпрацьованого повітря для безпечної, швидкої та природної витяжки диму у разі пожежі, а також інтелектуальні блоки управління RWA. Система GEZE RWA забезпечує відведення диму (видалення або витяжка диму) і тепла під час пожежі. Як це працює: прості в установці та зручні в експлуатації ланцюгові приводи з електричним керуванням відкривають і закривають зони приточного та відпрацьованого повітря, діючи як безпосередні відкривачі та потужні штокові електроприводи. Це означає, що двері та вікна швидко відкриваються під великим кутом, що сприяє виходу диму, а приточне повітря потрапляє до будівлі залежно від конструкції.
Системи димо- та тепловідведення (RWA) від GEZE © GEZE GmbH
Управління системою димо- та тепловідведення (RWA) здійснюється за допомогою системи резервного живлення. Вона має два незалежні джерела живлення (мережа та акумулятор) для гарантованої роботи незалежно від ситуації.
У разі пожежі система швидко спрацьовує через автоматичні датчики (датчики диму чи тепла), через зовнішню систему пожежного сповіщення (BMA) або ручну активацію (кнопка управління системами димо- та тепловідведення). Вікна, фрамуги, світлові куполи та двері можуть керуватися відповідно до напрямку вітру, забезпечуючи відведення диму з будівлі за напрямом вітру.
Приводи GEZE для природних систем димо- та тепловідведення (NRWG)
GEZE постачає приводи, які були випробувані та сертифіковані на відповідність EN 12101, частина 2, для використання в NRWG. Приводи GEZE перевірені та сертифіковані як NRWG з легкометалевими профілями, такими як Schüco, Akotherm, Kawneer Alcoa, Wicona, Heroal, Aluprof, а також з дерев’яними та комбінованими дерево-алюмінієвими профілями від M Sora.
NRWG GEZE, які використовуються для автоматичної протипожежної вентиляції, можна, звичайно, також використовувати для щоденної вентиляції. Тому вони мають подвійну функцію, використовуються не тільки у разі пожежі. Якщо NRWG також використовуються для щоденної вентиляції, рекомендуються додаткові компоненти для автоматизації, такі як перемикачі режимів вентиляції, датчики вітру та дощу або датчики температури та CO2.
Інтеграція у системи управління будівлею
Рішення для димо- та тепловідведення від GEZE також можуть бути інтегровані у системи управління будівлею KNX та BACnet через інтерфейсні модулі. У результаті можна легко втілити енергоефективну вентиляцію з сенсорним керуванням та здоровий мікроклімат у приміщенні, як і централізований контроль вікон.
Система димо- та тепловідведення (RWA) є частиною техніки для протипожежного захисту. Він набуває все більшого значення при плануванні будівель. Чим раніше протипожежний захист розглядається на етапі планування, тим краще може бути втілений архітектурний дизайн, а в результаті можна уникнути дорогого додаткового обладнання або додаткових витрат.
Сертифікати про відповідність протипожежним вимогам та концепції протипожежного захисту є важливими складовими будівництва. Складні будівельні проекти вимагають навичок спеціалістів для забезпечення цих необхідних сертифікатів. GEZE надає підтримку та поради щодо розробки концепцій протипожежного захисту.
GEZE також надає підтримку за допомогою програми обчислення WinCalc для налаштування систем димо- та тепловідведення:
- Просто: центральна конфігурація в WinCalc покроково проведе вас потрібними пунктами.
- Компетентно: WinCalc проводить перевірку технічного обґрунтування й автоматизує розробку відповідної панелі управління.
- Швидко: передача результатів в магазин дає змогу швидко переключитися між технічним дизайном і комерційною підготовкою об’єкта.
- Індивідуально: ви отримуєте схему кабелів відповідно до конкретних деталей об’єкта.
- Екологічно: плани закріплюються за замовленням і надають точну документацію, коли б вона не знадобилася.
Наша структура продажу надає нам доступ до експертів як з питань будівництва, так і з технічного консультування, а також широкомасштабної партнерської програми з питань систем NRWG. Наша загальноєвропейська мережа дочірніх підприємств та представників дистрибуції також забезпечує доставку GEZE NRWG за межі Німеччини. Ми також можемо допомогти вам у процесі сертифікації та підготовки відповідної документації.
Відео про монтаж віконних приводів Slimchain та Powerchain:
RWA — пасивний пристрій безпеки. Він повинен спрацювати негайно у разі пожежі, навіть через багато років бездіяльності. Постійне та професійне обслуговування має вирішальне значення для забезпечення такої функціональності. Якщо RWA не (належним чином) обслуговується, його довгострокову функціональність не можна гарантувати.
Сервіс GEZE пропонує регулярне обслуговування та кваліфіковану підтримку автоматизованих систем кваліфікованими спеціалістами з обслуговування. Це, звичайно, включає RWA.