Теми

Автоматизація будівель — створення інтелектуальних мереж будівлі

Сьогодні всі комерційні будівлі будуються із системою автоматичного управління будівлею. Системи опалення й освітлення, обладнання для контролю клімату й охолодження, а також дверна та віконна техніка об'єднані у мережу та взаємодіють між собою. Керувати компонентами можна зручно, централізовано і майже безконтактно за допомогою інтелектуальних систем управління будівлею.

Завдання: Енергоефективність, комфорт і безпека

У майбутньому не лише машини будуть їздити самостійно — будівлі також стають все більш автоматизованими. Вони автоматично регулюють опалення, вентиляцію та мікроклімат. Вони перемикають освітлення на потрібний рівень залежно від зовнішнього рівня освітленості та присутності в приміщенні людей. Вони піднімають або опускають жалюзі, відкривають і закривають вікна та двері. І вони роблять усе це у повній відповідності до потреб користувачів чи мешканців під час їхнього пересування будівлею. А коли люди залишають будівлю, споживання енергії автоматично зменшується до мінімуму, доступ блокується й активується система сигналізації.

Цей тип автоматизації зараз встановлений у всіх нових громадських будівлях та комерційних об'єктах. Вона також може використовуватися для оптимізації існуючих властивостей. Ключова складова — це, безумовно, автоматизація будівлі. Автоматизація означає будь-яку дію, яку виконує не людина, і яка впливає на пристрій чи систему. Автоматизація будівель (АБ) — це сукупність обладнання, яке використовується для автоматичного управління, регулювання, контролю та оптимізації в будівлях.

Це означає, що всі датчики, сервомеханізми, робочі елементи, споживачі та інші технічні пристрої в будівлі об'єднані у мережу. Система автоматизації будівлі автоматично виконує конкретні функціональні процеси в рамках техніки будівлі відповідно до встановлених параметрів. Таким чином здійснюється ефективне та централізоване управління технічним обладнанням будівель, яке буває досить складним. Мета полягає в тому, щоб зробити функціонування будівлі більш енергоефективним, економним та безпечним, а також забезпечити максимальний рівень комфорту як для користувачів, так і для мешканців.

Структура автоматизації будівлі відповідно до DIN EN ISO 16484

Рівень управління відповідає за контроль системи й оптимізацію її роботи за допомогою спеціального програмного забезпечення — системи управління будівлею. Програмне забезпечення візуалізує та зберігає інформацію та дані.

Рівень автоматизації відповідає за обробку та оцінку зібраної інформації. Команди перемикання та позиціонування перенаправляються на польовий рівень. Однак вони також можуть бути передані на всі інші рівні рівня команд.

Польовий рівень передбачає виконання всіх функцій, вимірювання та передачу даних. Ці дані надходять від датчиків (наприклад, датчиків температури, датчиків якості повітря, датчиків освітленості, датчиків руху, віконних контактів, датчиків швидкості вітру, датчиків опадів) та сервомеханізмів (серводвигунів для клапанів і заслінок, вимикачів та обладнання для регулювання освітлення, приводів для сонячних екранів, вікон та дверей) та інших кнопок та вимикачів.

Для передачі інформації від датчиків чи команд керування позиціонуванням до сервомеханізмів пристрої необхідно підключити до спільної мережі.

Положення ЄС про загальне споживання енергії в будівлях

Положення ЄС про загальне споживання енергії в будівлях є рушійним аспектом автоматизації будівлі. Зрештою, 40 відсотків загального споживання енергії в ЄС припадає на будівельний сектор. Відповідно до регламенту ЄС потрібно покращити загальну енергетичну ефективність усіх будівель. У першу чергу це залежить від теплового контуру та характеру технічного обладнання будівель. Встановлення системи автоматизації також дає змогу в подальшому вдосконалювати будівельні об'єкти.

Дослідження в Університеті прикладних наук Бібераха («Забезпечення енергоефективності за допомогою автоматизації будівель відповідно до DIN V 18599 та DIN EN 15232») допомогло визначити, скільки енергії можуть заощадити окремі функції в системі автоматизації будівлі. Деякі результати дослідження показали, що автоматичне освітлення в поєднанні зі світлонаправляючими зовнішніми жалюзі забезпечують потенційну економію близько 40 відсотків. Якщо порівнювати інвестиційні витрати та заощадження, то в результаті середній період окупності для систем автоматизації будівель становить від двох до десяти років.

Підсумовуючи, було встановлено, що автоматизація будівель може зробити великий внесок у енергоефективність будівлі. Науково підтверджено, що звичайна користувацька поведінка часто призводить до занадто високого споживання енергії.

Автоматизація як «ідеальний» користувач

«Ідеальні» користувачі вимикають опалення при вентиляції приміщень, а опісля якнайшвидше закривають вікна. До того ж вони вмикають світло у приміщенні лише за потреби, а також використовують виключно необхідну кількість лампочок. У невикористовуваних приміщеннях і зазвичай вночі або у святкові дні в офісах вони значно знижують температуру повітря.

Оскільки таких ідеальних користувачів майже не існує (дійсно, звичайні користувачі часто забувають про відкриті вікна та залишають їх відкритими протягом ночі), до їхньої ефективності можна суттєво наблизитися за допомогою автоматизації будівлі. Розумні будівлі забезпечують набагато кращу енергоефективність, ніж люди.

Автоматизована вентиляція для кращого повітря в приміщенні та гігієни

Автоматизація будівлі може покращити не тільки енергоефективність, але і якість повітря в приміщенні. Це пов’язано з тим, що розумні віконні системи, підключені до системи управління будівлею, забезпечують автоматизовану природну вентиляцію. Вона дає змогу за необхідності провітрювати приміщення та подавати чисте повітря — абсолютно безконтактно завдяки розумній автоматизації вікон. Це допомагає уникнути фізичного контакту і, отже, можливості передачі мікробів та вірусів. Ще одна перевага: регулярний повітрообмін покращує якість повітря в приміщенні. Це позитивно позначається на зосередженості та зменшує концентрацію аерозолів, тим самим знижуючи ризик зараження вірусами.

Розумна будівля та розумний дім

Розумний будинок допомагає заощаджувати кошти. Професійне встановлення базової системи в будинку з двома спальнями коштує від 800 до 4000 євро, а потенційна економія енергії становить близько 20 відсотків.

Технології розумного будинку — це зростаючий ринок. © Exorbitart / GEZE GmbH

Системи «Розумна будівля» використовуються не лише в офісних та промислових будівлях, готелях чи лікарнях. Інтерес до технологій автоматизації для житлових будинків також зростає. У «Розумних будинках» елементи управління енергоживленням та споживанням об'єднані у мережу з побутовими пристроями та освітленням.

Також можуть бути утворені домашні мережі з розважальною електронікою, системами контролю та безпеки, жалюзі, системами зачинювачів вікон і дверей. Ці функції можуть бути адаптовані до індивідуальних потреб користувачів і тому забезпечують підвищений комфорт. Вони також допомагають скоротити витрати та заощаджувати ресурси.

Дізнатися більше про Розумну будівлю

У новій штаб-квартирі ІТ-компанії Vector у Штутгарті є понад 180 рішень GEZE. Вони під’єднані до системи управління будівлею BACnet через модулі інтерфейсу IO 420.

Вхідні двері головного офісу компанії Vector у Штутгарті © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Розумне управління будівлею в новому головному офісі компанії Vector

Мережеві рішення GEZE з BACnet мають значні переваги з точки зору планування та експлуатації:

  • індивідуальні цифрові мережеві рішення з BACnet
  • централізоване управління більш ніж 180 дверима у системі управління будівлею — ще більший комфорт і безпека при нормальній експлуатації та у разі небезпеки
  • міжгалузева функціональність та взаємодія: в будь-який час і будь-де
  • Енергоефективність: взаємодія між технікою для дверей та регулюванням мікроклімату
  • підтримка на етапі будівництва: комунікація між експертами з певних видів робіт

Перейти до практичного кейсу GEZE ActiveStop

Успішна інтеграція: автоматизація будівлі за допомогою GEZE Cockpit у центральному офісі GAG в Кельні

Система GEZE Cockpit з BACnet, встановлена у центральному офісі GAG в Кельні, забезпечує створення єдиної інтелектуальної мережі із системою управління будівлею Priva — а, отже, більшу ефективність, безпеку та комфорт.

Перейти до зразкового проєкту GEZE для центрального офісу GAG

Система автоматизації будівлі GEZE Cockpit

Інфографіка різних компонентів системи автоматизації будівлі GEZE Cockpit

Система автоматизації будівлі GEZE Cockpit поєднує в собі всі інтелектуальні компоненти дверей, вікон та технологій безпеки

GEZE Cockpit є першою системою автоматизації будівлі для розумних дверей, вікон та безпеки. Система автоматизації будівлі GEZE Cockpit уможливлює використання автоматизованих компонентів системи з галузей техніки для дверей і вікон та техніки для безпеки від GEZE та інших виробників з метою їхнього об’єднання у мережу, централізованого управління ними та ретельного спостереження за ними. BACnet — найбільш поширений стандарт зв’язку в автоматизації будівель, який забезпечує взаємну узгодженість. GEZE Cockpit може використовуватися як незалежна система управління будівлею або інтегруватися в систему автоматизації будівлі вищого рангу.

Апаратні компоненти системи управління будівлею містять вбудовану систему, на якій можна встановити три різні програмні пакети GEZE з різними функціональними можливостями. Обмін даними між системою GEZE Cockpit та інтегрованими дверима і вікнами відбувається через модуль інтерфейсу IO 420 через відкритий протокол зв'язку BACnet. Незалежно від того, чи ви використовуєте ПК, планшет або смартфон, додатки для GEZE Cockpit використовуються за допомогою браузера, і тому можуть працювати на будь-якому пристрої з підтримкою IP.

Перейти до системи автоматизації будівлі GEZE Cockpit

Комплексна підтримка для всіх залучених експертів

GEZE підтримує всіх експертів, які беруть участь у всіх аспектах планування багатофункціональних вікон та дверей.

Архітектори, працівники по металу, планувальники технологій безпеки, фахівці з питань протипожежного захисту й електроустановок та системні інтегратори повинні бути залучені до планування якомога раніше, щоб гарантувати належну взаємодію окремих систем і максимум переваг. Стандартизовані мережеві компоненти та індивідуальна підтримка проєктів від GEZE — запорука надійного планування для всіх учасників.

Злагоджена міжгалузева взаємодія

Протокол відкритого зв'язку BACnet сприяє злагодженій міжгалузевій роботі. Він пропонує компоненти plug & play, що дають змогу швидко підключати пристрої та продукти. Це забезпечує взаємодію систем, гарантує швидку інтеграцію в систему комунікацій та забезпечує необхідну гнучкість навіть у разі непередбачуваних змін у плануванні.

GEZE надає допомогу в обслуговуванні, підтримці та навчанні

GEZE Cockpit дає змогу операторам будівлі значно заощадити гроші й одночасно покращити безпеку будівлі та людей всередині. Переваги отримують й працівники: з GEZE Cockpit користувачі можуть легко здійснювати управління та контроль стану систем дверей, вікон, димо- та тепловідведення, а також шляхів евакуації за планом будівлі з будь-якого місця та в будь-який час, використовуючи будь-який пристрій, сумісний з протоколом IP.