Теми

Автоматизація будівель — створення інтелектуальних мереж будівлі

Сьогодні всі комерційні будівлі будуються із системою автоматичного управління будівлею. Системи опалення й освітлення, обладнання для контролю клімату й охолодження, а також дверна та віконна техніка об'єднані у мережу та взаємодіють між собою. Керувати компонентами можна зручно, централізовано і майже безконтактно за допомогою інтелектуальних систем управління будівлею.

Завдання: Енергоефективність, комфорт і безпека

У майбутньому не лише машини будуть їздити самостійно — будівлі також стають все більш автоматизованими. Вони автоматично регулюють опалення, вентиляцію та мікроклімат. Вони перемикають освітлення на потрібний рівень залежно від зовнішнього рівня освітленості та присутності в приміщенні людей. Вони піднімають або опускають жалюзі, відкривають і закривають вікна та двері. І вони роблять усе це у повній відповідності до потреб користувачів чи мешканців під час їхнього пересування будівлею. А коли люди залишають будівлю, споживання енергії автоматично зменшується до мінімуму, доступ блокується й активується система сигналізації.

Цей тип автоматизації зараз встановлений у всіх нових громадських будівлях та комерційних об'єктах. Вона також може використовуватися для оптимізації існуючих властивостей. Ключова складова — це, безумовно, автоматизація будівлі. Автоматизація означає будь-яку дію, яку виконує не людина, і яка впливає на пристрій чи систему. Автоматизація будівель (АБ) — це сукупність обладнання, яке використовується для автоматичного управління, регулювання, контролю та оптимізації в будівлях.

Це означає, що всі датчики, сервомеханізми, робочі елементи, споживачі та інші технічні пристрої в будівлі об'єднані у мережу. Система автоматизації будівлі автоматично виконує конкретні функціональні процеси в рамках техніки будівлі відповідно до встановлених параметрів. Таким чином здійснюється ефективне та централізоване управління технічним обладнанням будівель, яке буває досить складним. Мета полягає в тому, щоб зробити функціонування будівлі більш енергоефективним, економним та безпечним, а також забезпечити максимальний рівень комфорту як для користувачів, так і для мешканців.

Структура автоматизації будівлі відповідно до DIN EN ISO 16484

Рівень управління відповідає за контроль системи й оптимізацію її роботи за допомогою спеціального програмного забезпечення — системи управління будівлею. Програмне забезпечення візуалізує та зберігає інформацію та дані.

Рівень автоматизації відповідає за обробку та оцінку зібраної інформації. Команди перемикання та позиціонування перенаправляються на польовий рівень. Однак вони також можуть бути передані на всі інші рівні рівня команд.

Польовий рівень передбачає виконання всіх функцій, вимірювання та передачу даних. Ці дані надходять від датчиків (наприклад, датчиків температури, датчиків якості повітря, датчиків освітленості, датчиків руху, віконних контактів, датчиків швидкості вітру, датчиків опадів) та сервомеханізмів (серводвигунів для клапанів і заслінок, вимикачів та обладнання для регулювання освітлення, приводів для сонячних екранів, вікон та дверей) та інших кнопок та вимикачів.

Для передачі інформації від датчиків чи команд керування позиціонуванням до сервомеханізмів пристрої необхідно підключити до спільної мережі.

Положення ЄС про загальне споживання енергії в будівлях

Положення ЄС про загальне споживання енергії в будівлях є рушійним аспектом автоматизації будівлі. Зрештою, 40 відсотків загального споживання енергії в ЄС припадає на будівельний сектор. Відповідно до регламенту ЄС потрібно покращити загальну енергетичну ефективність усіх будівель. У першу чергу це залежить від теплового контуру та характеру технічного обладнання будівель. Встановлення системи автоматизації також дає змогу в подальшому вдосконалювати будівельні об'єкти.

Дослідження в Університеті прикладних наук Бібераха («Забезпечення енергоефективності за допомогою автоматизації будівель відповідно до DIN V 18599 та DIN EN 15232») допомогло визначити, скільки енергії можуть заощадити окремі функції в системі автоматизації будівлі. Деякі результати дослідження показали, що автоматичне освітлення в поєднанні зі світлонаправляючими зовнішніми жалюзі забезпечують потенційну економію близько 40 відсотків. Якщо порівнювати інвестиційні витрати та заощадження, то в результаті середній період окупності для систем автоматизації будівель становить від двох до десяти років.

Підсумовуючи, було встановлено, що автоматизація будівель може зробити великий внесок у енергоефективність будівлі. Науково підтверджено, що звичайна користувацька поведінка часто призводить до занадто високого споживання енергії.

Автоматизація як «ідеальний» користувач

«Ідеальні» користувачі вимикають опалення при вентиляції приміщень, а опісля якнайшвидше закривають вікна. До того ж вони вмикають світло у приміщенні лише за потреби, а також використовують виключно необхідну кількість лампочок. У невикористовуваних приміщеннях і зазвичай вночі або у святкові дні в офісах вони значно знижують температуру повітря.

Оскільки таких ідеальних користувачів майже не існує (дійсно, звичайні користувачі часто забувають про відкриті вікна та залишають їх відкритими протягом ночі), до їхньої ефективності можна суттєво наблизитися за допомогою автоматизації будівлі. Розумні будівлі забезпечують набагато кращу енергоефективність, ніж люди.

Автоматизована вентиляція для кращого повітря в приміщенні та гігієни

Автоматизація будівлі може покращити не тільки енергоефективність, але і якість повітря в приміщенні. Це пов’язано з тим, що розумні віконні системи, підключені до системи управління будівлею, забезпечують автоматизовану природну вентиляцію. Вона дає змогу за необхідності провітрювати приміщення та подавати чисте повітря — абсолютно безконтактно завдяки розумній автоматизації вікон. Це допомагає уникнути фізичного контакту і, отже, можливості передачі мікробів та вірусів. Ще одна перевага: регулярний повітрообмін покращує якість повітря в приміщенні. Це позитивно позначається на зосередженості та зменшує концентрацію аерозолів, тим самим знижуючи ризик зараження вірусами.

Розумна будівля та розумний дім

Технології розумних будівель — це ринок, що розвивається

Технології розумних будівель — це ринок, що розвивається © Exorbitart / GEZE GmbH

Системи «Розумна будівля» використовуються не лише в офісних та промислових будівлях, готелях чи лікарнях. Інтерес до технологій автоматизації для житлових будинків також зростає. У «Розумних будинках» елементи управління енергоживленням та споживанням об'єднані у мережу з побутовими пристроями та освітленням.

Також можуть бути утворені домашні мережі з розважальною електронікою, системами контролю та безпеки, жалюзі, системами зачинювачів вікон і дверей. Ці функції можуть бути адаптовані до індивідуальних потреб користувачів і тому забезпечують підвищений комфорт. Вони також допомагають скоротити витрати та заощаджувати ресурси.

Дізнатися більше про Розумну будівлю

Що таке BACnet?

Логотип BACnet

BACnet розшифровується як мережа автоматизації й управління будівлі . Вона була розроблена в 1995 році під егідою Американського товариства інженерів з опалення, охолодження та повітряного кондиціонування (ASHRAE) як протокол вищого порядку в автоматизації будівлі. Технологія BACnet задокументована у ISO 16484, частина 5, з 2003 року.

У чому особливість BACnet?

Метою BACnet було створення незалежного від виробника протоколу зв'язку для інтелектуальних компонентів та систем у рамках автоматизації будівель. Це означає, що BACnet дає змогу компонентам автоматизації від різних виробників обмінюватися інформацією між собою без необхідності придбання ліцензії на спеціальне обладнання для передачі даних.

Як використовується BACnet?

BACnet використовується, коли необхідно об'єднати багато різних сервомеханізмів та компонентів від різних виробників у мережу за допомогою одного протоколу. 

Передумовою взаємодії між пристроями різних виробників є блоки BIBB, визначені стандартом ISO 16484-5. BIBB розшифровується як стандартний функціональний блок BACnet і визначає потреби, які необхідно задовольнити для використання протоколу BACnet.

Корисно знати: Усі підтримувані BIBB, типи об’єктів, набори символів та параметри зв’язку вказані в документах PICS (Свідоцтво про відповідність реалізації протоколу) для кожного пристрою.

Перейти до мережевих рішень GEZE з BACnet і KNX

Наступне покоління мереж

myGEZE Control

© GEZE GmbH

myGEZE Control

myGEZE Control © GEZE GmbH

Завдяки myGEZE Control ми заповнюємо прогалину в автоматизації будівель за допомогою інтелектуального рішення для будування мереж дверей, вікон і систем безпеки. Платформа під’єднання myGEZE Control із модульним програмним забезпеченням та відкритими інтерфейсами відкриває перед усіма проектувальниками та операторами цілковито нові можливості автоматизації будівлі.

  • Для більшої ефективності, безпеки та комфорту
  • Для динамічних концепцій техніки безпеки та протипожежної безпеки, інтелектуальних систем димо- та тепловідведення та цілеспрямованого вивільнення шляхів евакуації за планом будівлі

Для збільшення можливостей для будування мереж
Центральним пристроєм є стандартний блок управління (PLC). Складовою апаратних компонентів є вбудована система управління ПК, оснащена сертифікованим інтерфейсом зв’язку BACnet. Рішення myGEZE Control можна інтегрувати в системи техніки управління будівлею, управління ризиками та CAFM будь-якого виробника. За допомогою ПЗ myGEZE Visu можна також створювати автономні рішення для візуалізації систем продукції GEZE. Переваги нової платформи: Завдяки автоматизованим процесам та централізованій системі нагляду користування нерухомістю стає простішим, зручнішим і безпечнішим, а експлуатація всієї будівлі є більш енергоефективною. Таким чином, забезпечується повний контроль!

ДОКЛАДНІШЕ ПРО MYGEZE CONTROL

Розумне планування

myGEZE Control спрощує інтеграцію дверей, вікон та техніки для безпеки для вас як планувальників та фахівців із технічного обладнання будівель. Можна включити більше функцій автоматизації будівель. Стандартизовані мережеві компоненти та індивідуальна підтримка проектів забезпечують надійність планування для всіх. myGEZE Control — привабливе рішення для виробників систем управління будівлею та системних інтеграторів.

Переваги myGEZE Control

  • Упевненість під час планування
  • Розширення портфоліо
  • Розширена функціональність

GEZE надає підтримку у визначенні індивідуальних потреб відповідно до використання.

Безперебійне виконання будь-яких робіт

Завдяки відкритому протоколу зв’язку BACnet можливе безперебійне виконання будь-яких робіт. Завдяки мережевому рішенню myGEZE Control техніку для дверей і вікон, а також техніку для безпеки можна інтегрувати в усі сфери системи керування інженерним обладнанням будівлі. Так, завдяки автоматизованим процесам в будівлі та централізованій системі нагляду, користуватися нерухомістю зручніше і безпечніше.

Переваги myGEZE Control

  • Ефективність на етапі будівництва
  • Швидке реагування у разі несправності
  • Гнучкість у разі непередбачених змін


GEZE підтримує вас у плануванні, встановленні та введенні в експлуатацію

Планування

  • Планування об’єкта для вашого рішення myGEZE Control
  • Підготовка всіх необхідних документів (схеми кабелів, файли EDE тощо)
  • Налаштування необхідних компонентів

Встановлення

  • З'єднання компонентів та обладнання
  • Будування мереж продуктів
  • З'єднання з системою управління будівлею

Введення в експлуатацію

  • Налаштування myGEZE Control
  • Налаштування вашого інтерфейсу експлуатації
  • Забезпечення належної експлуатації

GEZE допомагає під час планування / проєктування, введення в експлуатацію, технічного обслуговування та технічної підтримки

Завдяки myGEZE Control оператори будівель економлять гроші та водночас підвищують безпеку будівлі та людей, які в ній знаходяться. Ми створюємо стандартизовані конфігурації BACnet, які можна використовувати незалежно від постачальників послуг і використовуваної системи управління будівлею. Завдяки цьому можливе впровадження в системи техніки управління будівлею, керування ризиками та CAFM незалежно від виробника цих систем. GEZE надає допомогу на всіх етапах життєвого циклу будівлі, починаючи з раннього планування та повноцінного проєктування, включно з введенням в експлуатацію, аж до технічного обслуговування та технічної підтримки під час експлуатації будівлі.

Переваги myGEZE Control

  • зручність
  • безпечність
  • ефективність експлуатації будівель

Переваги для оператора:

  • контроль забезпечує постійну прозорість експлуатації будівлі
  • виділення цінної інформації з даних, отриманих для підвищення ефективності експлуатації будівель
  • контроль системи аварійних та евакуаційних виходів постійно відстежує їхній стан підвищуючи безпечність шляхом негайного втручання
  • незалежна експлуатація автоматичних дверей забезпечує додатковий комфорт і підвищує ефективність

GEZE також бере на себе:

  • обслуговування й оновлення апаратних та програмних компонентів з одного джерела
  • постійна оптимізація експлуатації будівель