Теми

Автоматизація будівель — експлуатація інтелектуальних мереж будівлі

Усі комерційні будівлі тепер будуються з автоматичним управлінням будівлею. Тепло, освітлення, приладдя для контролю клімату, технологія охолодження та затінення, дверна та віконна техніка є мережевими та взаємодіють між собою. Компонентами можна легко та централізовано керувати за допомогою інтелектуальних систем управління будівлею.

Мета: енергоефективність, зручність і безпека

У майбутньому не лише машини будуть їздити самостійно — будівлі також стають усе більш автоматизованими. Вони автоматично регулюють опалення, вентиляцію та контроль клімату. Вони перемикають освітлення на потрібний рівень залежно від зовнішнього рівня освітленості та присутності в приміщенні людей. Вони піднімають або опускають жалюзі, відкривають і закривають вікна та двері. І вони роблять усе це, точно відповідаючи потребам користувачів чи мешканців, коли вони проходять через будівлю. Коли люди виходять з будівлі, споживання енергії автоматично зменшується до мінімуму, доступ блокується та активується система сигналізації.

Цей тип автоматизаційної техніки зараз встановлений у всіх нових громадських будівлях та комерційних об'єктах. Також ведуться роботи з оптимізації давніших наявних об'єктів. Ключова фраза — це, безумовно, автоматизація будівлі. Автоматизація означає будь-яку дію, яку виконує не людина, і яка впливає на пристрій чи систему. Автоматизація будівель (АБ) означає сукупність обладнання, яке використовується для автоматичного управління, регулювання, контролю та оптимізації в будівлях.

Це означає, що всі датчики, сервомеханізми, робочі елементи, споживачі та інші технічні пристрої в будівлі є мережевими. Автоматизація будівлі також автоматично виконує конкретні функціональні процеси в межах техніки будівлі відповідно до встановлених параметрів. Таким чином ефективно та централізовано здійснюється управління технічним обладнанням будівель, яке може бути досить складним. Ціль полягає в тому, щоб зробити функціонування будівлі більш енергоефективним, економним та безпечним, а також забезпечити максимальну зручність як для користувачів, так і для мешканців.

Піраміда автоматизації

Польовий рівень передбачає проектування всіх функцій, вимірювання та передачу даних. Ці дані надходять від сенсорики (наприклад, термосенсорів, сенсорів якості повітря, сенсорів освітленості, датчиків руху, віконних контактів, сенсорів швидкості вітру, сенсорів опадів) та сервомеханізмів (серводвигунів для клапанів і заслінок, вимикачів і затемнюючого обладнання для освітлення, приводів для сонячних екранів, вікон та дверей) та інших кнопок та вимикачів.

Прикладний рівень стосується збору та оцінки інформації. Команди перемикання та позиціонування повертаються на польовий рівень. Однак вони також можуть бути передані на всі інші рівні команд.

Рівень управління контролює систему та оптимізує її режим роботи за допомогою спеціального програмного забезпечення, тобто системи управління будівлею. Програмне забезпечення візуалізує та зберігає інформацію і дані.

Для передачі інформації від сенсорики чи команд керування позиціонуванням до сервомеханізмів пристрої слід підключити до спільної мережі.

Положення ЄС про загальне вживання енергії в будівлях.

Положення ЄС про загальне вживання енергії в будівлях є рушійним механізмом автоматизації будівлі. Зрештою, 40 відсотків загального споживання енергії в ЄС припадає на будівельний сектор. Відповідно до регламенту ЄС потрібно покращити загальну енергетичну ефективність усіх будівель. У першу чергу це залежить від теплового контуру та характеру технічного обладнання будівель. Об'єкти також можна вдосконалити, встановивши систему автоматизації.

Дослідження в Університеті прикладних наук Бібераха («Забезпечення енергоефективності за допомогою автоматизації будівель відповідно до DIN V 18599 та DIN EN 15232») визначило, скільки енергії можуть заощадити окремі функції в автоматизації будівель. Серед результатів дослідження було встановлено, що автоматичне освітлення в поєднанні зі світлонаправляючими зовнішніми жалюзі забезпечує потенційну економію близько 40 відсотків. Якщо порівнювати інвестиційні витрати та заощадження, то в результаті середній період окупності для систем автоматизації будівель становить від двох до десяти років.

Підсумовуючи це дослідження, було встановлено, що автоматизація будівель може зробити великий внесок у енергоефективність будівлі. Було науково підтверджено, що звичайна поведінка користувачів часто призводить до занадто високого споживання енергії.

Автоматизація як «ідеальний» користувач

«Ідеальні» користувачі повинні вимикати опалення при провітрюванні приміщень, а потім якнайшвидше знову закрити вікна. До того ж вони вмикатимуть світло, лише коли приміщення використовується, а також використовують лише потрібну кількість лампочок. У невикористовуваних приміщеннях, зазвичай вночі або у святкові дні в офісах, вони значно знижують температуру повітря.

Оскільки такі типи ідеальних користувачів дуже рідкісні — насправді неідеальні користувачі забувають про відкриті вікна та залишають їх відкритими протягом ночі — до ідеалу можна наблизитися за допомогою автоматизації будівлі. Розумні будівлі поводяться набагато енергоефективніше, ніж люди.

Розумна будівля та розумний дім

Розумний будинок допомагає заощаджувати кошти. Початкове професійне встановлення в будинку з двома спальнями коштує від 800 до 4000 євро, і потенційна економія енергії становить близько 20 відсотків.

Технології розумного будинку — це ринок, що постійно розвивається. © GEZE GmbH

Системи «Розумна будівля» використовуються не лише в офісних та промислових будівлях, готелях чи лікарнях. Зростає також інтерес до автоматизаційної техніки для житлових будинків. У «Розумних будинках» елементи управління енергоживленням та споживанням пов'язані мережею з побутовими пристроями та освітленням.

Також можуть бути створені домашні мережі з розважальною електронікою, системами контролю та безпеки, жалюзі, системами зачинювачів вікон та дверей. Ці функції можуть бути адаптовані до індивідуальних потреб користувачів і тому забезпечують підвищену зручність. Вони також допомагають скорочувати витрати та заощаджувати ресурси.

У новій штаб-квартирі ІТ-компанії Vector у Штутгарті є понад 180 рішень GEZE. Вони під’єднані до системи управління будівлею BACnet через модулі інтерфейсу IO 420.

Вхідні двері головного офісу компанії Vector у Штутгарті © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Розумне управління будівлею в новому головному офісі компанії Vector

Мережеві рішення GEZE з BACnet мають значні переваги в плануванні та експлуатації:

  • індивідуальні цифрові мережеві рішення з BACnet
  • централізоване управління більше ніж 180 дверима у системі управління будівлею — навіть вищий комфорт і безпека за умов звичайної експлуатації та у разі небезпеки
  • міжгалузева функціональність та взаємодія: реальна в будь-коли і будь-де
  • енергоефективність: взаємодія між технікою для дверей та регулюванням клімату
  • підтримка на етапі будівництва: комунікація між експертами з певних видів робіт

Перейти до практичного кейсу GEZE ActiveStop

Система автоматизації будівлі GEZE Cockpit

GEZE Cockpit є першою системою автоматизації будівлі для розумних дверей, вікон та безпеки. Система автоматизації будівлі GEZE Cockpit уможливлює використання автоматизованих компонентів системи з галузей техніки для дверей і вікон та техніки для безпеки від GEZE та інших виробників з метою їхнього об’єднання у мережу, централізованого управління ними та ретельного спостереження за ними. BACnet — найбільш поширений стандарт зв’язку в автоматизації будівель, який забезпечує взаємну узгодженість. GEZE Cockpit може використовуватися як незалежна система управління будівлею або інтегруватися в систему автоматизації будівлі вищого рангу.

Апаратні компоненти системи управління будівлею містять вбудовану систему, на якій можна встановити три різні програмні пакети GEZE з різними функціональними можливостями. Обмін даними між системою GEZE Cockpit та інтегрованими дверима і вікнами відбувається через модуль інтерфейсу IO 420 через відкритий протокол зв'язку BACnet. Незалежно від того, чи ви використовуєте ПК, планшет або смартфон, додатки для GEZE Cockpit використовуються за допомогою браузера, і тому можуть працювати на будь-якому пристрої з підтримкою IP.

Перейти до системи автоматизації будівлі GEZE Cockpit

Комплексна підтримка всіма залученими експертами

GEZE підтримує всіх експертів, які беруть участь у кожному аспекті планування багатофункціональних вікон та дверей.

Архітектори, працівники по металу, планувальники техніки для безпеки, фахівці з питань протипожежного захисту та електроустановок та системні інтегратори залучаються до планування якомога раніше, щоб гарантувати належну взаємодію окремих систем, забезпечуючи максимальні переваги. Стандартизовані мережеві компоненти й індивідуальна підтримка проектів від GEZE забезпечують надійність планування для всіх.

Злагоджена міжгалузева взаємодія

Протокол відкритого зв'язку BACnet робить можливою злагоджену міжгалузеву експлуатацію. Він пропонує компоненти plug & play, що дають змогу швидко підключати пристрої та продукти. Це забезпечує взаємодію систем, гарантує швидку інтеграцію в систему комунікацій та забезпечує необхідну гнучкість навіть у разі непередбачуваних змін у плануванні.

GEZE допомагає з обслуговуванням, підтримкою та навчанням

Завдяки GEZE Cockpit оператори будівлі можуть заощадити багато грошей і одночасно підвищити безпечність будівлі як для себе, так і для користувачів. Персонал також отримує користь: GEZE Cockpit дає змогу користувачам просто і зручно контролювати стан системи дверей, вікон, димо- та тепловідведення, а також аварійних виходів з будь-якого місця та в будь-який час, використовуючи будь-який IP-пристрій.